18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół oo. Bernardynów zalśnił dawnym blaskiem [ZDJĘCIA]

Maria Mazurek
Wierni, którzy wejdą do kościoła przy ul. Bernardyńskiej po długiej przerwie, przeżyją nie lada zdziwienie: szarobure, nieco mroczne wnętrze świątyni jest pięknie odnowione, pełne złota i pasteli. Konserwatorzy, czuwający nad trwającym dekadę remontem wnętrz, zadbali o to, aby kościół wyglądał tak jak w XVII wieku.

Remont rozpoczął się w 2003 roku, kosztował ok. 12 mln zł. Większość tej kwoty wyłożył Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Franciszek Ziejka, przewodniczący SKOZK, nie ma wątpliwości: to były dobrze wydane pieniądze. - To jedna z najpiękniejszych świątyń Krakowa. Po remoncie zalśniła dawnym blaskiem - zachwala.

Ok. 20 proc. środków na remont - głównie od sponsorów - pozyskał też energiczny przeor bernardynów ojciec Fidelis Maciołek. - Finansowanie remontu jest stawiane jako wzór współpracy. Owszem, SKOZK dał większość pieniędzy, ale przeor potrafił przekonać też sponsorów, i to w czasie kryzysu - zwraca uwagę Barbara Ferdek, konserwator zajmująca się świątynią.
Kościół został wybudowany w 1453 roku, ale podczas potopu szwedzkiego uległ zniszczeniu. Odbudowano go w baroku, w latach 1659-1660 - i to wystrój z tamtego okresu chcieli odzyskać konserwatorzy.

Podczas prac natknęli się na wiele niespodzianek. Na przykład przy ołtarzu odkryli XVII--wieczne freski przedstawiające Mękę Pańską (zdj. nr 2). - Spotkała nas też inna niespodzianka: wewnątrz gzymsu obok ołtarza znaleźliśmy butelkę z listem napisanym przez konserwatorów, którzy odnawiali świątynię w XIX wieku. Napisaliśmy swój list i dołożyliśmy go do butelki - uśmiecha się ojciec Maciołek.

Całkowicie odnowiona została też kaplica św. Szymona z Lipnicy (zdj. nr 5), w której mieści się grób bernardyna oraz jego szaty mające ponoć moc uzdrawiania. Witraż ze scenami z życia św. Szymona zaprojektował sam Józef Mehoffer.
Po drugiej stronie od ołtarza (zdj. nr 1) mieści się z kolei świeżo wyremontowana kaplica św. An-ny, w której możemy podziwiać m.in. barokowy obraz "Taniec śmierci", gotycką rzeźbę św. Anny oraz płaskorzeźbę "Ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu".
Odnowione zostały też drogocenne konfesjonały. Ten na zdj. nr 3 pochodzi z XVII wieku. Na zdobiących go malowidłach widzimy m.in., walkę św. Jerzego z diabłem, Marię Magdalenę i Bernardyna ze Sieny.
Do niedawna szarobura kopuła kościoła (zdj. nr 4) teraz jest biało-błękitna i znów przedstawia piękne sylwetki apostołów i ewangelistów.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska