https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kosztowny mostek w parku Decjusza [ZDJĘCIA]

Karolina Gawlik
19.10.2013 krakow.park decjusza most renowacja konserwacja zabytek odbudowa rekonstrukcja.n/z .fot. anna kaczmarz / polskapresse / dziennik polski
19.10.2013 krakow.park decjusza most renowacja konserwacja zabytek odbudowa rekonstrukcja.n/z .fot. anna kaczmarz / polskapresse / dziennik polski Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Remont przy Willi Decjusza nie przestaje budzić kontrowersji. Wszystko z powodu odbudowy barokowego mostku, bastionu i fosy. Najpierw pod fasadą Willi wycięto kilkanaście drzew, by sprawdzić, czy prace są możliwe. Dziś okazuje się, że rekonstrukcja będzie bardzo droga.

Radni Zwierzyńca uważają, że taką kwotę pieniędzy można było wykorzystać lepiej, np. na rewitalizację parku, o którą zabiegają od lat.

Przewodniczący Zwierzyńca Szczęsny Filipiak rozumie, że willa wymaga dofinansowania, ale zaznacza, iż cel tych prac jest dla dzielnicy wątpliwy.

- Odrestaurowanie mostku może kosztować nawet 2 mln złotych. Przecież teraz tam prawie nic nie ma, same fundamenty - mówi przewodniczący Filipiak. - Tymczasem mieszkańcom zależy na rewitalizacji całego parku, a nie na małym zabytkowym fragmencie.

Podobnego zdania jest radny miejski Andrzej Hawranek (PO). Przypomina, że od dwunastu lat przy różnych okazjach zgłaszano wniosek o rewitalizację parku. - A jak już znalazły się pieniądze, to polega ona na wycinaniu drzew i wykopaliskach - mówi Hawranek.

- Jeszcze niedawno martwiliśmy się, żeby nikt nie wpadł do tej dziury, bo nie była zabezpieczona. Sposób prowadzenia prac pozostawia wiele do życzenia - dodaje.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przyznaje, że na zabezpieczenie elementów zabytkowych wydano już kilkaset tysięcy złotych, ale część tych prac pokrywa Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

- Eksperci doszli do wniosku, że to cenne zabytki - wyjaśnia Michał Pyclik. - Rekonstrukcja rozpocznie się w przyszłym roku.
Badania w tym miejscu prowadził m.in. dr Zbigniew Beiersdorf. Podkreśla on: - Znaleziska to cenne, niestandardowe rozwiązania.

ZIKiT nie wyklucza dalszej rewitalizacji parku, jeśli znajdą się środki w budżecie miasta. - Obawiam się, że nie stanie się to prędko - mówi Andrzej Hawranek.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krakuska
Odkrycie barokowego mostku, bastionu i fosy są bardzo cennym znaleziskiem i dlatego warto w to inwestować. Kraków jest historycznym i bogatym kulturowo miastem, dlatego takie inwestycje są dla miasta ważne. Nikt nie zrezygnuje z rewitalizacji parku, zwłaszcza w przypadku planu rekonstrukcji powyższych znalezisk, więc nie ma obaw o pieniądze na ten cel.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska