https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy drewniany eksponat z terenu Krakowa przenoszą do skansenu. Teraz rozbiórka, wkrótce odbudowa w Branicach

Małgorzata Mrowiec
Wideo
od 12 lat
W końcu nabrały tempa prace przy tworzeniu krakowskiego skansenu. W środę (19 marca) zajęto się rozbiórką dachu i stropu prawie stuletniego domu z ul. Przyszłości 3 (Chełm) w Krakowie. Będzie to jeden z pierwszych obiektów, jaki zostaną odtworzone w Branicach - pierwszy z terenu Krakowa. Wykonawca prac - krakowska firma Karto Sp. z o. o. - wkrótce ruszy z przygotowaniami do odbudowy na nowym miejscu, w przyszłym muzeum pod chmurką.

Przed złożeniem - konserwacja

Zdemontowane elementy domu będą na razie składowane w miejscu rozbiórki, a przewiezione do Branic prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Do tego czasu wykonawca przygotuje plac budowy w tworzonym skansenie, czyli na działce przy ulicach gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego i Tatarakowej.

Stopniowa odbudowa na terenie skansenu rozpocznie się od wykonania podpiwniczenia. Stawianie ścian, konstrukcji budynku zostało przewidziane na miesiące wakacyjne. Oryginalne, przewiezione z drugiego końca Krakowa elementy, przed ponownym złożeniem przejdą jeszcze konserwację. Wykonawca, który ma potrzebną dokumentację i pozwolenia, zgodnie z harmonogramem ma zakończyć prace przy odbudowie domu z ul. Przyszłości w grudniu tego roku.

Przenosiny nie tylko z Krakowa

Przypomnijmy, że w wyczekiwanym skansenie w Branicach dotąd nie stoi jeszcze żadna zabytkowa chałupa, dla których jest on przeznaczony. Ale są tam już zmagazynowane, w dwóch namiotach, elementy dwóch budynków z małopolskich Krzyszkowic: drewnianej chałupy datowanej na 1890 rok (i wpisanej do rejestru zabytków) oraz stodoły. Obiekty te zostały przeniesione do Branic w związku z budową nowego bezkolizyjnego węzła na "Zakopiance".

Inwestorem w tym wypadku jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie. Do odbudowy obiektów z Krzyszkowic konieczne jest dokończenie prac projektowych i uzyskanie stosownych pozwoleń. Zgodnie z założeniami również te dwa budynki mają zostać odbudowane w skansenie w tym roku.

Skansen jako element Centrum Rekreacji i Wypoczynku "Przylasek Rusiecki"

Powstający w Nowej Hucie skansen stanowi element Centrum Rekreacji i Wypoczynku "Przylasek Rusiecki" - jednego z czterech (obok Parku Naukowo-Technologicznego "Branice", Centrum Logistyczno-Przemysłowego "Ruszcza" oraz Centrum Wielkoskalowych Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych "Błonia 2.0") komponentów projektu strategicznego "Kraków - Nowa Huta Przyszłości". Koszt realizacji całego Parku Edukacyjnego "Branice" szacowany jest na niemal 60 mln złotych.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska