https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pseudograffiti na Sukiennicach w Krakowie. Wojna ideologiczna na zabytkowych murach

Małgorzata Mrowiec
Napis pojawił się od strony Wieży Ratuszowej
Napis pojawił się od strony Wieży Ratuszowej Małgorzata Mrowiec
Smarujący po murach coraz częściej pokazują, że nie ma dla nich świętości i upstrzenie bazgrołami zabytków nie stanowi dla nich problemu. Tym razem ktoś uznał, że można popisać po murze jednego z najsłynniejszych zabytków Krakowa - Sukiennic. Swój "manifest", w który dodatkowo wplecione są swastyki, wypisał pod narożną arkadą Sukiennic od strony Wieży Ratuszowej.

Oprócz znaku swastyki na murze zabytku można zobaczyć przekreślony skrót UE oraz LGBT, do których - jak wynika z bazgrołów - autor ma stanowczo negatywny stosunek.

Ile będzie kosztować usunięcie tych świeżych bazgrołów z Sukiennic i kiedy zostaną zamalowane - będziemy się chcieli tego dowiedzieć od opiekuna tego obiektu, Zarządu Budynków Komunalnych.

Upstrzone zabytkowe mury w samym sercu Krakowa

Sukiennice nie są zresztą jedynym zabytkiem, który na Starym Mieście, w obrębie Plant pokryły w ostatnim czasie wysmarowane napisy i inne pseudograffiti. W ten sposób totalnie zdewastowany jest teraz mur ogrodzeniowy klasztoru dominikanów, będący częścią dawnych murów miasta (ten mur od strony Plant jest pozostałością dawnych jatek rzeźniczych, powstałych na miejscu wyburzonych murów miejskich po 1832 roku i istniejących tu do 1938 r.). Bazgroły są też na murze klasztornym sióstr po drugiej stronie ul. Dominikańskiej.

Na mury w ścisłym centrum Krakowa wybiła - jak pokazują poszczególne napisy - walka ideologiczna i z ideologią. Gdy w jednym miejscu manifestowana jest niechęć do LGBT, w innym - właśnie na murze dominikanów - wysmarowane są wulgarne hasła przeciwko "transfobii".

Sprawca odpowie za zniszczenie zabytku w Krakowie

W sprawie pojawienia się bazgrołów na murze Sukiennic swój komentarz opublikował w środę w mediach społecznościowych prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Przekazał m.in., że sprawca został złapany.

"Przestrzeń publiczna to nasza wspólna odpowiedzialność. Gdy widzicie osobę, która ją niszczy - interweniujcie. Zróbcie nagranie, wezwijcie służby. Autor tych przemyśleń został już ujęty, a teraz odpowie za niszczenie zabytku. Dziękuję służbom za sprawne działania" - czytamy we wpisie prezydenta na Facebooku.

Aleksander Miszalski dodał też:

"Czekamy na zmianę przepisów, która pozwoli nam na efektywniejsze działania w walce z nielegalnym „graffiti”. Finalizujemy także prace nad powołaniem nowego składu zespołu ds. zwalczania graffiti. To jedna z obietnic, które złożyłem w czasie kampanii wyborczej".

Pseudograffiti szpeci Kraków

Kraków zalany falą... pseudograffiti. Wygląda to fatalnie [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska