O bazgrołach na murze Sukiennic, pod arkadą od strony Wieży Ratuszowej informowaliśmy w środę. Napis odnosił się do UE, LGBT, a do tego "autor" wysmarował jeszcze swastyki.
Jak informuje krakowska policja, do dewastacji doszło 17 marca. Tego dnia około godz. 13 do policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie patrolujących rejon Rynku Głównego podeszła kobieta, którą zaniepokoił widok osoby malującej po ścianie Sukiennic.
"Funkcjonariusze szybko przemieścili się we wskazane miejsce, gdzie zauważyli dziwnie zachowującego się i wyraźnie zdenerwowanego mężczyznę, który na widok mundurowych zaczął szybko się oddalać. Policjanci uniemożliwili mu ucieczkę, wylegitymowali oraz zapytali o naniesione bazgroły m.in. w postaci znaków graficznych propagujących nazistowski ustrój państwa. 47-latek przyznał się do popisania ścian Sukiennic, dlatego też został zatrzymany jako osoba podejrzewana o uszkodzenie zabytku oraz propagowanie symboli nazistowskich. Następnie mundurowi przewieźli 47-latka do Komisariatu Policji przy ul. Szerokiej w Krakowie, gdzie złożył wyjaśnienia" - relacjonuje Komenda Miejska Policji w Krakowie.
Popisał też m.in. ogrodzenie uczelni
Śledczy z Komisariatu I w Krakowie ustalili, że zatrzymany malował nie tylko po murze Sukiennic. Jak się okazało, mężczyzna od kilku dni nanosił bazgroły na ścianach różnych zabytkowych budynków, m.in. popisał ogrodzenie oraz elewację budynku jednej z krakowskich uczelni.
Trwa szacowanie strat spowodowanych przez tego wandala. Decyzją prokuratury wobec 47-latka zastosowano policyjny dozór. Mężczyźnie za uszkodzenie zabytków oraz propagowanie nazistowskiego ustroju państwa grozi do 8 lat więzienia. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.
Usunięcie napisu z zabytku słono kosztuje
Jak poinformował krakowski magistrat, usunięcie bazgrołów z Sukiennic i naprawa konserwatorska to koszt ok. 1 tys. złotych. Prace muszą zostać wykonane pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki, według ściśle opracowanej receptury dla koloru, przy użyciu specjalistycznych farb. "Malowanie dwukrotne techniką laserunkową, nawiązujące do estetyki wibrującej" - podaje Zarząd Budynków Komunalnych, w którego gestii jest budynek Sukiennic.
Napis został usunięty w czwartek (20 marca), natomiast uzupełnienie podkładu i malowanie techniką laserunkową zostanie wykonane do 30 dni.
Plaga bazgrołów w Krakowie
Zapytaliśmy ZBK, jak często dochodzi do tego typu dewastacji Sukiennic i kiedy ostatni raz trzeba było usuwać bazgroły z tego zabytku.
- Bazgroły oraz różnego rodzaju i wielkości napisy pojawiają się około dwa razy w miesiącu, a w okresie wzmożonego ruchu turystycznego, czyli w okresie wakacji nawet dwa razy w tygodniu. Ostatnie napisy były usuwane z kolumn pod arkadami w lutym bieżącego roku - odpowiadają urzędnicy.
Jakie zabytkowe obiekty, które są w zarządzie ZBK, najczęściej pokrywane są bazgrołami przez pseudografficiarzy?
- Spośród nieruchomości pozostających w zasobie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie i wpisanych do rejestru zabytków, najczęściej dewastowane przez pseudografficiarzy są elewacje budynków położonych przy ul. Długiej 38/Słowiańskiej 5, ul. Krakowskiej 29/Węgłowej 1 oraz
ul. Piłsudskiego 29 - odpowiadają urzędnicy ZBK.
