https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźby z kamienia i brązu "rosną" w krakowskim parku. To mało znana, a intrygująca galeria. Twórca obchodziłby w tym roku setne urodziny

Małgorzata Mrowiec
Charakterystyczne rzeźby i pomniki Chromego znamy z różnych lokalizacji w Krakowie. Ale nie każdy wie, że do świata wyobraźni tego artysty można się przenieść w parku Decjusza - w galerii pod dachem i pod chmurką
Charakterystyczne rzeźby i pomniki Chromego znamy z różnych lokalizacji w Krakowie. Ale nie każdy wie, że do świata wyobraźni tego artysty można się przenieść w parku Decjusza - w galerii pod dachem i pod chmurką Anna Kaczmarz
Najbardziej znaną rzeźbą autorstwa Bronisława Chromego jest Smok Wawelski stojący od ponad pół wieku przy Smoczej Jamie. Krakowianie też doskonale znają jego baranki sprzed Uniwersytetu Rolniczego czy sowy z Plant. Nie każdy jednak wie o całej galerii jego intrygujących, jak i przejmujących prac na Woli Justowskiej. Prezentowane są w plenerze i pod dachem. Warto odkryć to miejsce, a pretekstem może być przypadająca w tym roku setna rocznica urodzin twórcy. W związku z tą rocznicą pojawiła się też inicjatywa uczczenia rzeźbiarza.

Autorska Galeria Bronisława Chromego znajduje się na terenie Parku Decjusza. Rzeźby prezentowane są w przestrzeni parku i w przebudowanej dawnej muszli koncertowej. W plenerze można oglądać - wykonane z kamienia i brązu - m.in. wiewiórki, owieczki, koty, żurawie. Jest tu specyficzny panteon z rzeźbiarskimi głowami - Pomnik Piwnicy pod Baranami. Swoje popiersie ma Wyspiański, stoi pomnik Chopina. Są też uchwyceni w ruchu kolarze o bardzo szczupłych i długich rękach i nogach.

Krakowianin z wyboru

Bronisław Chromy urodził się 3 czerwca 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony, natomiast z wyboru był krakowianinem, mieszkał i tworzył na Woli Justowskiej. Był związany zawodowo z krakowską ASP, w latach 1981-84 piastował stanowisko prorektora tej uczelni.

Pomysł zgłaszany w stulecie urodzin tego twórcy dotyczy nadania nazwy Skwer im. Prof. Bronisława Chromego - skwerowi sąsiadującemu od strony północno-wschodniej z budynkiem jego galerii (przy ul. Krańcowej 9).

Rzeźbiarz, który angażował się w sprawy lokalne

"Zdewastowaną muszlę koncertową wybudowaną w latach 60. XX w. przebudował za własne środki, tworząc ważne miejsce na kulturalnej mapie Krakowa i ściągając mieszkańców miasta oraz turystów w ten piękny, choć oddalony nieco od centrum miasta zakątek. Park Decjusza ozdobił rzeźbami plenerowymi. Angażował się w sprawy lokalne, walcząc między innymi z planami zabudowy Wesołej Polany przy Lesie Wolskim czy tworząc statuetkę Lajkonika wręczaną do dzisiaj przez Radę Dzielnicy VII osobom szczególnie zasłużonym dla Zwierzyńca" - napisali o artyście radni dzielnicy Zwierzyniec, którzy właśnie zaapelowali do Rady Miasta Krakowa o nazwanie bezimiennego skweru imieniem prof. Bronisława Chromego.

W przyjętej uchwale radni "siódemki" podkreślili, że nadanie takiego imienia stanowiłoby hołd dla bogatej twórczości artysty oraz jego związków z Krakowem - w szczególności ze Zwierzyńcem, w tym z Wolą Justowską. Uchwałę dotyczącą tej inicjatywy rada dzielnicy podjęła po konsultacji z rodziną zmarłego w 2017 roku prof. Chromego oraz w nawiązaniu do pisma otrzymanego w tej sprawie od Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki Jagiellońskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska