Autorska Galeria Bronisława Chromego znajduje się na terenie Parku Decjusza. Rzeźby prezentowane są w przestrzeni parku i w przebudowanej dawnej muszli koncertowej. W plenerze można oglądać - wykonane z kamienia i brązu - m.in. wiewiórki, owieczki, koty, żurawie. Jest tu specyficzny panteon z rzeźbiarskimi głowami - Pomnik Piwnicy pod Baranami. Swoje popiersie ma Wyspiański, stoi pomnik Chopina. Są też uchwyceni w ruchu kolarze o bardzo szczupłych i długich rękach i nogach.
Krakowianin z wyboru
Bronisław Chromy urodził się 3 czerwca 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony, natomiast z wyboru był krakowianinem, mieszkał i tworzył na Woli Justowskiej. Był związany zawodowo z krakowską ASP, w latach 1981-84 piastował stanowisko prorektora tej uczelni.
Pomysł zgłaszany w stulecie urodzin tego twórcy dotyczy nadania nazwy Skwer im. Prof. Bronisława Chromego - skwerowi sąsiadującemu od strony północno-wschodniej z budynkiem jego galerii (przy ul. Krańcowej 9).
Rzeźbiarz, który angażował się w sprawy lokalne
"Zdewastowaną muszlę koncertową wybudowaną w latach 60. XX w. przebudował za własne środki, tworząc ważne miejsce na kulturalnej mapie Krakowa i ściągając mieszkańców miasta oraz turystów w ten piękny, choć oddalony nieco od centrum miasta zakątek. Park Decjusza ozdobił rzeźbami plenerowymi. Angażował się w sprawy lokalne, walcząc między innymi z planami zabudowy Wesołej Polany przy Lesie Wolskim czy tworząc statuetkę Lajkonika wręczaną do dzisiaj przez Radę Dzielnicy VII osobom szczególnie zasłużonym dla Zwierzyńca" - napisali o artyście radni dzielnicy Zwierzyniec, którzy właśnie zaapelowali do Rady Miasta Krakowa o nazwanie bezimiennego skweru imieniem prof. Bronisława Chromego.
W przyjętej uchwale radni "siódemki" podkreślili, że nadanie takiego imienia stanowiłoby hołd dla bogatej twórczości artysty oraz jego związków z Krakowem - w szczególności ze Zwierzyńcem, w tym z Wolą Justowską. Uchwałę dotyczącą tej inicjatywy rada dzielnicy podjęła po konsultacji z rodziną zmarłego w 2017 roku prof. Chromego oraz w nawiązaniu do pisma otrzymanego w tej sprawie od Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki Jagiellońskiej.
- Nic bardziej uroczego dziś nie zobaczycie. Oto nowi lokatorzy Ogrodu Botanicznego
- Spichlerz z Krzeszowic nie tak prędko do skansenu w Krakowie. Przetarg unieważniony
- Jedna pamięta Łokietka! Oto najstarsze kamienice Krakowa
- Dawny bank przy Wielopolu zamieni się w luksusowy hotel! Oczywiście po przebudowie
