https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy spichlerz z Krzeszowic jeszcze poczeka na przenosiny do krakowskiego skansenu - przetarg unieważniony. Postępuje inna rozbiórka

Małgorzata Mrowiec
Postępują natomiast prace przy translokacji drewnianego domu z ul. Przyszłości w Krakowie
Postępują natomiast prace przy translokacji drewnianego domu z ul. Przyszłości w Krakowie Park Edukacyjny Branice
Nie tak prędko drewniany XIX-wieczny spichlerz z Krzeszowic zostanie przeniesiony do tworzonego w Branicach krakowskiego skansenu. Na przetarg, w którym poszukiwano wykonawcy prac, wpłynęły wprawdzie trzy oferty. Ale w przypadku oferty najkorzystniejszej proponowana cena przerosła kwotę, jaką spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości (odpowiada za budowę skansenu) ma na to zadanie. We wtorek, 11 marca, przetarg unieważniono.

Spichlerz, który stoi przy ul. Okrężnej 6 w Krzeszowicach, jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Zadaniem zwycięzcy przetargu miało być przygotowanie dokumentacji oraz wykonanie robót budowlanych polegających na rozbiórce, translokacji, zabezpieczeniu elementów, konserwacji oraz odbudowie tego obiektu na nowym miejscu. Spichlerz miał stanąć na działce przy ulicach gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego i Tatarakowej w Krakowie, na której tworzony jest Park Edukacyjny "Branice", w maksymalnie 15 miesięcy.

Spichlerz z Krzeszowic
Spichlerz z Krzeszowic
Piotr Tymczak

Kwota przeznaczona na sfinansowanie tego zamówienia - i upubliczniona na stronie przetargu - wynosiła nieco ponad 460 tys. złotych. Na przetarg zgłosiły się trzy firmy: z Natolina, Krakowa i Raby Wyżnej. Oferty opiewały na kwoty od 302,5 tys. zł po prawie 1,8 mln złotych.

"Po wstępnym badaniu ofert Wykonawców, a także analizie możliwości finansowych Zamawiający stwierdził, iż ceny złożonych i niepodlegających odrzuceniu ofert przekraczają możliwości finansowe Zamawiającego, który nie może zwiększyć kwoty na realizację zamówienia do ceny oferty najkorzystniejszej. W związku z powyższym Zamawiający unieważnił postępowanie" - taki komunikat opublikowała we wtorek spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości.

Zapadła już także decyzja, że zostanie ogłoszony nowy przetarg na translokację zabytkowego spichlerza.

Z Przyszłości do skansenu. Te przenosiny już lada dzień

Postępują natomiast prace przy rozbiórce drewnianego domu z ul. Przyszłości 3 (Chełm) w Krakowie. Będzie to jeden z pierwszych obiektów, jaki zostaną odtworzone w Branicach. Wykonawcą prac - wyłonionym przez spółkę Kraków Nowa Huta Przyszłości - jest krakowska firma Karto Sp. z o. o.

- Zgodnie z harmonogramem wykonawcy translokacji rozbiórka powinna zakończyć się w maju 2025 roku, a stopniowa odbudowa na terenie skansenu powinna rozpocząć się jeszcze w kwietniu tego roku od wykonania podpiwniczenia. Stawianie ścian, konstrukcji budynku zostało przewidziane na miesiące wakacyjne. Wykonawca planuje zakończyć prace w grudniu tego roku - informuje nas Marcin Rybski, dyrektor Oddziału Park Edukacyjny "Branice" w spółce Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

Drewniany dom z ul. Przyszłości 3
Drewniany dom z ul. Przyszłości 3
Kraków Nowa Huta Przyszłości

Jak dotąd przy ul. Przyszłości 3 wykonano już m.in. prace polegające na zdemontowaniu większości stolarki okiennej i drzwiowej do konserwacji, ściągnięto tynki wewnętrzne, rozebrano piece kaflowe i przekazano je do konserwacji oraz odbudowy. Pracownicy zajęli się też zdejmowaniem warstw malarskich z elewacji.

Zagroda z Krzyszkowic już czeka na miejscu na odbudowę

Przypomnijmy, że w skansenie w Branicach jak na razie nie stoi żadna zabytkowa chałupa, dla których jest on przeznaczony. Ale są tu już zmagazynowane w dwóch namiotach - od ubiegłego miesiąca wszystkie, w komplecie - elementy dwóch budynków z małopolskich Krzyszkowic: drewnianej chałupy datowanej na 1890 rok (i wpisanej do rejestru zabytków) oraz stodoły. Obiekty te zostały przeniesione do Branic w związku z budową nowego bezkolizyjnego węzła na "Zakopiance".

Chałupa z Krzyszkowic jeszcze przed rozbiórką. Dostanie nowe życie w Branicach
Chałupa z Krzyszkowic jeszcze przed rozbiórką. Dostanie nowe życie w Branicach
firma Nowak-Mosty

Wykonawca tej translokacji ma czas do końca tego roku na odbudowanie budynków. Inwestorem jest w tym wypadku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie.

- Jeśli prace pójdą zgodnie z przyjętymi założeniami, na działce powstającego skansenu do końca roku będzie stała nie tylko pierwsza chałupa, ale pierwsze trzy budynki, które równolegle będą odbudowywane. Chałupa z ul. Przyszłości będzie ulokowana od strony wschodniej, a zagroda z Krzyszkowic od strony północnej Parku Edukacyjnego "Branice" - mówi dyr. Rybski.

Drewniane... zamki dla skansenu

W ostatnim czasie KNHP otrzymała ponadto wiele zgłoszeń dotyczących chęci przekazania do Parku Edukacyjnego "Branice" przedmiotów etnograficznych z Krakowa i okolic.

- Analizujemy je i umawiamy się na wizje lokalne. Weszliśmy już w posiadanie unikatowej kolekcji drewnianych zamków do drzwi z początku XX wieku. Ustalamy także szczegóły współpracy z jedną z krakowskich uczelni wyższych, o której - mamy nadzieję - poinformujemy w najbliższych miesiącach - dodaje Marcin Rybski.

Jeden z drewnianych zamków do drzwi, które będą w przyszłości eksponowane w skansenie
Jeden z drewnianych zamków do drzwi, które będą w przyszłości eksponowane w skansenie
Kraków Nowa Huta Przyszłości

Zamki, o których wspomina dyrektor, z drewnianymi mechanizmami, a nawet drewnianymi kluczami, mają zostać poddane konserwacji, a w przyszłości będą eksponowane w skansenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska