Spis treści
Uczulenie na koty
Alergią na koty błędnie nazywa się alergię na kocią sierść. W rzeczywistości jednak jest to uczulenie na kocie białka Fel d, znajdujące się w ślinie, łzach i łoju zwierzaka, które koty, podczas mycia, przenoszą na swoją sierść. Co za tym idzie, gubiona sierść pozwala substancjom przeniknąć do otoczenia, co daje się we znaki alergikom.
Koty przyjazne alergikom
U kotów występują trzy typy włosów, tworzących sierść zwierzęcia - włosy zewnętrzne (okrywowe), ościste i puchowe. Ostatni typ, zwany potocznie podszerstkiem zazwyczaj jest gubiony przez zwierzę w czasie linienia.
Za koty przyjazne alergikom uważa się więc rasy nieposiadające lub posiadające małą ilość włosów puchowych – te zwierzęta gubią wówczas mniej włosów, co ogranicza rozprzestrzenianie się kociego białka w domu lub mieszkaniu.
Alergia na koty - objawy
Uczulenie może objawiać się na wiele sposobów, w zależności od organizmu alergika.
Objawy alergii na kota:
- łzawienie oczu
- opuchnięte powieki
- katar, kichanie
- duszności, problemy z oddychaniem
- kaszel
- zaczerwienienia skóry: rumienie, bąble, wysypka
- swędzenie
Alergia na koty - leczenie
Oczywiście, będąc uczulonym na koty można normalnie żyć i funkcjonować, jednocześnie unikając alergenów, jakimi są koty. Właścicielom tych zwierzaków rekomenduje się jednak procesy odczulania, które mają na celu obniżenie wrażliwości na alergen. Wymaga to jednak konsultacji z alergologiem.
Czas takiego odczulania trwa ok. 2-3 lata, w zależności od organizmu. Aby złagodzić objawy uczulenia, alergicy mogą jednak sięgnąć po doraźne leki przeciwalergiczne. Jest to jednak tymczasowe rozwiązanie.
Czy istnieją hipoalergiczne koty?
Według oficjalnych badań, obecnie nie istnieją koty w 100% hipoalergiczne. Wyjątkiem, który do dziś pozostaje zagadką jest kot Ashera - o nim przeczytacie w dalszej części naszego artykułu.
W kocim środowisku istnieją jednak rasy, które mniej uczulają - gubią mniej sierści lub w ogóle jej nie gubią. Dla zainteresowanych przedstawiamy ranking kotów, które będą idealne dla uczulonych osób.
