PIES Z WŁOSAMI kontra pies z sierścią. Największe różnice
- Sierść - w przeciwieństwie do włosów - jest nieco szorstka i rośnie tylko do określonej długości. Oznacza to, że nasze czworonogi nie wymagają codziennego czesania.
- Ponadto wypada bardzo obficie w okresie wiosennym i letnim. Tym sposobem psiaki przygotowują się odpowiednio do aury panującej na zewnątrz.
- Włosy szybciej się przetłuszczają, dlatego wymagają częstego kąpania. Aby odpowiednio się układały i nie kołtuniły, należy je systematycznie rozczesywać, zwłaszcza te dłuższe. Po pewnym czasie (ok. 2-4 miesiące) wymagają strzyżenia.
- Włosy nie chronią tak dobrze przed różnymi warunkami atmosferycznymi jak sierść. Linieją mniej intensywnie lub prawie wcale, dlatego jest to praktycznie niezauważalne.
- U psiaków z włosami niewielki podszerstek lub jego brak sprawia, że zimą należy zakładać im ubranka, aby nie zmarzły.
Czy wszystkie psy z włosami są odpowiednie dla alergików?
Wiele osób twierdzi, że psy z włosami w ogóle nie uczulają, dlatego świetnie nadadzą się jako pupile dla osób cierpiących na alergię, zwłaszcza na sierść zwierząt. Niestety nie jest to prawdą.
Otóż uczulenia nie powoduje sierść, a złuszczający się naskórek, zawarte w ślinie białka, mocz oraz kał zwierząt. To właśnie one wywołują takie objawy jak kichanie, swędzenie, wysypki czy duszności.
Skąd więc ten mit? Z racji tego, że psiaki posiadające włosy mniej linieją, ilość łuszczącego się naskórka jest zmniejszona. To sprawia, że objawy alergii nie są tak nasilone, momentami są niemal niezauważalne. Nie istnieją więc psy, które wcale nie uczulają. Przed zakupem lub przygarnięciem czworonoga warto więc wykonać testy alergiczne.
Najpopularniejsze rasy psów z włosami
Aby zobaczyć, które rasy psów z włosami są najpopularniejsze i czym się charakteryzują, przejdź do galerii zdjęć.
