Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 150 tomów, siedem różnych wątków. Sprawa m.in. byłej wiceprezydent w prokuraturze regionalnej

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Zatrzymana Janina P.
Zatrzymana Janina P. Archiwum PPG
Prokuratura Regionalna w Krakowie przejęła prowadzenie śledztwa w sprawie, w której zarzuty ma m.in. była wiceprezydent Krakowa Elżbieta K., jak również była dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Janina P. - Aktualnie śledztwo liczy 150 tomów, a jego przedmiotem jest 7 różnych wątków - informuje Prokuratura Regionalna.

Bogaci w Rosji nie idą do wojska. Komentarz G. Kuczyńskiego

od 16 lat

- Sprawa została przejęta przez Prokuraturę Regionalną z dniem 15 kwietnia 2022 roku. Uznano bowiem, że jej waga, zakres oraz stopień skomplikowania uzasadniają jej dalsze prowadzenie na wyższym szczeblu. Aktualnie śledztwo liczy 150 tomów, a jego przedmiotem jest 7 różnych wątków. Na jego obecnym etapie nie doszło do powiększenia liczby osób podejrzanych, ani też do uzupełnienia zarzutów osobom, które już w tym charakterze występują - przekazała nam Katarzyna Duda, rzecznik prasowa Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz policja zatrzymały pięć osób. Wśród nich m.in. byłą wiceprezydent Krakowa Elżbietę K. oraz byłą dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Janinę P. Wszyscy zatrzymani usłyszeli poważne zarzuty prokuratorskie. Początkowo sprawę prowadziła Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Zdaniem śledczych Elżbieta K. miała nakłaniać miejskich urzędników m.in. do preferencyjnego traktowania podmiotów, reprezentowanych przez prywatną spółkę (zarzuty obejmują okres, kiedy K. nie pełniła już funkcji wiceprezydenta Krakowa).

Śledczy zarzucili również Elżbiecie K., że w porozumieniu ze swoim synem Sebastianem Ch. złożyła obecnemu dyrektorowi Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie "obietnicę korzyści majątkowej i osobistej w postaci zatrudnienia na kierowniczym stanowisku w innym podmiocie". Rafał K., bo o nim mowa, gdy otrzymał obietnicę, pełnił funkcję dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta krakowskiego magistratu. On z kolei ma zarzut przyjęcia tej korzyści.

Śledczy postawili zarzuty również Bożenie K. (była dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa), jak również Janinie P., byłej dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie. Prokuratura zarzuciła kobietom niedopełnienie obowiązków, którego celem było osiągnięcie korzyści majątkowej przez byłą wiceprezydent Elżbietę K.

Śledczym chodzi m.in. o "uzgadnianie i konsultowanie z Elżbietą K. kształtu przyszłych opinii, wydawanych w ramach swojej działalności służbowej". Zdaniem prokuratury urzędniczki działały w ten sposób na szkodę interesu publicznego.

Jak informowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, Janina P. odmówiła składania wyjaśnień. Pozostali podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów (za niektóre grozi nawet dziesięć lat więzienia) i złożyli wyjaśnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska