MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 18 mln zł nagród, czyli tak doceniają w magistracie

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Prezydent Jacek Majchrowski znów pokazał, że potrafi być bardzo hojny dla swoich urzędników. I ponownie obsypał ich nagrodami finansowymi. W 2018 roku przyznał podwładnym łącznie 18,6 mln zł. Czyli blisko dwa miliony złotych więcej niż rok wcześniej. Do części z tych bonusów można mieć wiele zastrzeżeń. Np. do dodatkowych niemal 6 tys. zł, które dostała była dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa, która w lipcu 2018 roku usłyszała zarzuty korupcyjne.

Z danych, które otrzymaliśmy z magistratu, wynika, że urzędnikom w ciągu 2018 roku nagrody wypłacane były cztery razy - co kwartał. Średnia ich wysokość za cały rok to 5600 zł. Ale oczywiście niektórzy „wybrańcy” prezydenta otrzymali zdecydowanie więcej.

I tak np. Tadeusz Trzmiel, który do listopada pełnił funkcję wiceprezydenta, za pierwsze trzy kwartały 2018 roku otrzymał łącznie nagrody w wysokości 25 tys. złotych. Prof. Jacek Majchrowski postanowił jednak dodatkowo wypłacić Tadeuszowi Trzmielowi jeszcze 20 tysięcy złotych „w związku z odejściem po długoletniej pracy z UMK”. Sęk jednak w tym, że Trzmiel - choć formalnie faktycznie odszedł z magistratu - to automatycznie trafił do Krakowskiego Holdingu Komunalnego, czyli spółki miejskiej. Co więcej, zaczął w niej zarabiać zdecydowanie więcej niż jako wiceprezydent. Jako prezes KHK otrzymuje 30 827 zł miesięcznie. A jako zastępca prezydenta zarobił w 2017 roku w urzędzie 206 tys. zł, czyli średnio 17 166 zł miesięcznie.

Równie wysoką nagrodę jak Tadeusz Trzmiel, czyli 20 tys. zł, otrzymał, odchodząc z urzędu, Paweł Stańczyk, który do zeszłego roku pełnił funkcję sekretarza miasta. To były najwyższe przyznane jednorazowo nagrody w magistracie w 2018 roku.

- Urzędnicy nie otrzymują premii, więc nagroda jest jedynym narzędziem, jaki ma pracodawca, by motywować pracowników - przekonuje Dariusz Nowak z biura prasowego magistratu. I dodaje, że „przyznając nagrodę, kierujący komórką organizacyjną bierze pod uwagę w szczególności indywidualne wyniki pracy pracownika, jego zaangażowanie i rzetelność”.

Łapówki i nagroda

Duże kontrowersje może budzić więc fakt, że nagrodę otrzymała też m.in. była dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa. W lipcu, gdy pełniła jeszcze tę funkcję, znalazła się w grupie urzędniczek zatrzymanych przez CBA w ramach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy sprzedaży i wynajmie atrakcyjnych gminnych nieruchomości w centrum Krakowa. - Ustalenia śledczych CBA i prokuratury wskazują, że urzędniczki były kolejnym ogniwem łańcucha - przyjmowały łapówki i pomagały w uzyskaniu prawa do lokali użytkowych i mieszkań - informowali przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wspomniana dyrektor miała - zdaniem śledczych - przyjąć w latach 2015-17 łącznie ok. 70 tys. zł (łapówki wynosiły 15 lub ok. 20 tys. zł). W 2018 roku dostała od prezydenta Majchrowskiego łącznie blisko 6 tys. zł nagrody.

W magistrackim biurze prasowym przekonują, że znaczna część tej sumy, czyli 5 tys. zł, została wypłacona jako nagroda za I kwartał 2018 roku, czyli na kilka miesięcy przed tym, gdy urzędniczka została zatrzymana. Ale już 850 zł zostało wypłacone jako tzw. nagroda świąteczna na Boże Narodzenie, czyli pięć miesięcy po tym, gdy eks-dyrektor usłyszała zarzuty korupcyjne. - Ta druga nagroda to forma gratyfikacji dotyczącej świąt i Nowego Roku, która przysługuje każdemu uprawnionemu pracownikowi, a więc pozostającemu na etacie - argumentują w magistracie. Formalnie bowiem była dyrektor cały czas jest na zwolnieniu lekarskim. - Samo zatrzymanie urzędniczki przez CBA nie rozwiązuje stosunku pracy - dodają w UMK.

Hojnie nagrodzona została też była już wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba, która za dwa pierwsze kwartały ubiegłego roku otrzymała 17 tys. zł, co może budzić kolejne kontrowersje w kontekście tego, że niedługo po wypłaceniu tych nagród Jacek Majchrowski... zwolnił ją z tego stanowiska. Stało się to w sierpniu, a oficjalnym powodem było „ryzyko konfliktu interesów”. O co poszło? Konkurs na projekt osiedla, które ma powstać na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, wygrał zespół, w skład którego wchodzi Biuro Rozwoju Krakowa, firma syna i męża Koterby. W komunikacie o jej odwołaniu padło stwierdzenie, że to ona uczestniczyła w rozmowach z BGK Nieruchomości na temat tej inwestycji i jej skutków. Sama Koterba zaprzeczyła, by negocjowała coś w tej sprawie. „Prezydent nie ma powodów, by powątpiewać, iż negocjacje prowadzone dotychczas odpowiednio zabezpieczały interes miasta, ale w tej sytuacji zaangażowanie prezydent Koterby może być traktowane jako niedopuszczalny konflikt interesów” - głosił komunikat UMK.

Inny z hojnie potraktowanych wiceprezydentów - Andrzej Kulig - co kwartał dostawał po kilka tysięcy złotych nagrody. Łącznie 35 tys. zł.

Wzrosło zatrudnienie

W magistracie nie odpowiedzieli nam na pytanie, ilu dokładnie urzędników dostało w 2018 roku nagrody. Wiadomo natomiast, że łącznie wypłaconych zostało 18,6 mln zł, czyli blisko o 2 mln zł więcej niż w 2017 roku. Przedstawiciele magistratu tłumaczą, że ta różnica wynika przede wszystkim ze wzrostu liczby zatrudnionych w Urzędzie Miasta Krakowa. Na koniec 2018 roku w UMK było ok. 2700 etatów. Jeszcze z początkiem ubiegłego roku ta liczba była o kilkadziesiąt mniejsza. Taka sytuacja niepokoi Michała Drewnickiego, radnego PiS. - W magistracie potrzeba racjonalizacji kwestii zatrudnienia. Liczba zadań nie wzrasta, natomiast pracowników jest coraz więcej. Tak nie powinno być - argumentuje Drewnicki.

Ale można spodziewać się, że nagrody w 2019 roku będą jeszcze wyższe, bo w związku z reorganizacją w urzędzie ma też wzrosnąć zatrudnienie. Po zmianach liczba pracowników ma wynieść ok. 2800.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska