Czytaj także: Kraków: molestowana turystka pozywa Exim Tours. Chce milion zł odszkodowania
Już kolejny rok współpracujemy z Fundacją R2 - mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. - Ochotnicy na motorach i rowerach stanowią ważny element ratownictwa medycznego w Krakowie.
Przypomnijmy: Ratownicy poruszający się na motorach i rowerach ściśle współpracują z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (obsługującym numer 112) już drugi rok. Dzięki porozumieniu, mogą udzielać pierwszej pomocy mieszkańcom Krakowa i turystom.
Gdy dyspozytor CPR odbierze zgłoszenie na numer 112 i oceni, że potrzebna jest interwencja medyczna, wykona dwie czynności. Przekaże informację o zdarzeniu dyspozytorowi Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i jeżeli uzna, że sytuacja tego wymaga, wyśle na miejsce zdarzenia ratownika R2. Ratownik, po przybyciu na miejsce, jest w stanie udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy lub potwierdzić, czy interwencja karetki jest potrzebna.
W ciągu tych kilku pierwszych minut ratownik jest w stanie zabezpieczyć miejsce wypadku, ocenić stan poszkodowanych i przekazać te informacje dyspozytorowi. Może również w razie konieczności szybko powiadomić specjalistyczne służby, takie jak ratownictwo chemiczne, Straż Pożarna czy Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W momencie przybycia na miejsce wezwania załoga karetki wie, w jakim stanie zastanie pacjenta, a pacjent jest już przygotowywany do transportu.
Ratownicy pracują również przy zabezpieczaniu imprez masowych, gdzie przejazd utrudnia tłum ludzi, a także torują drogę karetce w godzinach szczytu oraz wykonują szybkie transporty krwi między szpitalami, a nawet miastami. W okresie wzmożonego ruchu motocykliści mogą patrolować autostrady i najbardziej uczęszczane drogi.
Grupa pod nazwą R2 (Rafael Ratownik, Rescue Rider) powstała w 2005 roku. Jednym z celów R2 od początku było utworzenie profesjonalnej miejskiej ochotniczej jednostki ratowniczej. Ratownicy poruszają się na motocyklach, a od 2007 roku także na rowerach. Od lutego 2008 roku grupa zarejestrowana jest jako Fundacja R2.
Fundacja R2 dysponuje 2 motocyklami ratowniczymi i 4 rowerami z wyposażeniem medycznym i środkami łączności. Korzysta z nich ponad 40 ratowników R2 - wyszkolonych wolontariuszy, m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych.
źródło: Małopolski urząd Wojewódzki w Krakowie
Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!