Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków Airport idzie po kolejny rekord: najpewniej w piątek 13 grudnia obsłuży ośmiomilionowego pasażera w tym roku. Kto nim będzie?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Przedstawiciele Kraków Airport (z lewej prezes Radosław Włoszek) odebrali niedawno certyfikat specjalny w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny” przyznany dla Centrum Edukacji Lotniczej przez Polską Organizację Turystyczną.
Przedstawiciele Kraków Airport (z lewej prezes Radosław Włoszek) odebrali niedawno certyfikat specjalny w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny” przyznany dla Centrum Edukacji Lotniczej przez Polską Organizację Turystyczną. Fot. Adam Jankowski
Rekordowe 7,7 mln pasażerów obsłużył już w tym roku Kraków Airport im. Jana Pawła II. To aż o 1,44 mln więcej niż w pierwszych 11 miesiącach ubiegłego roku. Jak przewiduje Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport, przy obecnej, dwucyfrowej dynamice wzrostu, ośmiomilionowy pasażer (lub pasażerka) pojawi się w Balicach jeszcze w pierwszej połowie grudnia.

WIDEO: Krótki wywiad

Obserwatorzy bezprecedensowego rozwoju podkrakowskiego lotniska zaczęli się zakładać, czy kolejna granica rozwoju – 8 mln pasażerów w ciągu jednego roku - zostanie przekroczona 13 czy 14 grudnia. Z naszych informacji wynika, że personel lotniska szykuje się na piątek trzynastego: o ile planu nie pokrzyżuje mgła, szczęśliwiec, który w blasku fleszy odbierze okolicznościowe upominki, pojawi się na lotnisku przed południem.

Kraków daleko przed Gdańskiem i Katowicami

Tylko w listopadzie tego roku Kraków Airport obsłużył blisko 682,5 tys. osób, czyli aż o 24 procent (131 tys.) więcej niż rok wcześniej. Daje to imponującą jak na tę porę roku średnią – 22 744 pasażerów dziennie. A latem, w sezonie wakacyjnym, było jeszcze lepiej: tylko w sierpniu przewinęło się przez Balice aż 823,4 tys. pasażerów (w porównaniu do 623,8 rok wcześniej), co dało średnią prawie 26,6 tys. dziennie – niespotykana dotąd w przypadku polskich lotnisk regionalnych.

Przypomnijmy, że siedmiomilionowy pasażer pojawił się w podkrakowskim porcie lotniczym 31 października 2019 r. Okazał się nim Elmar z Niemiec, który do stolicy Małopolski przyleciał z żoną Kasią z Zurychu liniami SWISS. Czekała nań niespodzianka w postaci walizki oraz smartwatcha; pozostali uczestnicy historycznego rejsu otrzymali słodkie upominki. W ten sposób Kraków Airport stał się pierwszym w dziejach Polski portem regionalnym z tak dużą liczbą obsłużonych podróżnych, a jako się rzekło – w grudniu ma sięgnąć po kolejny rekord. Ponad 8,3 mln na koniec roku wydaje się w pełni realne.

Wicelider, czyli Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, który również notuje wzrosty, choć nie tak wielkie, chce w tym roku przebić granicę 5 mln pasażerów. Do końca września miał ich ponad 4,1 mln, czyli o przeszło 6 procent więcej niż w trzech pierwszych kwartałach 2018 r.

Trzeci na podium – Katowice Airport w Pyrzowicach – po latach dynamicznych wzrostów zanotował w pierwszych 9 miesiącach 2019 r. lekki spadek – obsłużył 3,91 mln podróżnych, czyli o 62 tys. mniej w porównaniu z tym samym okresem 2018 r. (wynika to ze spadku w ruchu regularnym i niewielkiego wzrostu w bardzo popularnych tu, zwłaszcza w wakacje, czarterach). To pierwszy taki przypadek od lat – tylko w 2018 r. liczba obsłużonych pasażerów wzrosła do ponad 4,8 mln rocznie z niespełna 3,9 mln rok wcześniej, czyli aż o 24,5 proc. Był to drugi, po Poznaniu (33,8 proc.), wynik w skali Polski. Śląskie lotnisko liczy na zmianę tegorocznego spadkowego trendu w związku z uruchomieniem atrakcyjnych połączeń przez Ryanair i WizzAir. 5 mln odprawionych podróżnych rocznie także wydaje się w zasięgu pyrzowickiego portu.

Czwarty port lotniczy w Polsce – czyli Wrocław – chce na koniec roku obsłużyć ponad 3,5 mln pasażerów, czyli o ok. 200 tys. więcej niż w rekordowym dotąd 2018 r.

Około sześcioprocentowe wzrosty od początku roku notuje podwarszawski Modlin, który w zeszłym roku obsłużył prawie 3,1 mln pasażerów. Zadyszki po zeszłorocznym megawzroście dostała natomiast poznańska Ławica i powtórzenie rekordowego wyniku (prawie 2,5 mln pasażerów) byłoby sukcesem.

Zniesienie wiz do USA zachęci do lotów za ocean

Od 11 listopada Polska została formalnie włączona do Programu Ruchu Bezwizowego do Stanów Zjednoczonych. - Połączenia #PROSTOzKRAKOWA Polskich Linii Lotniczych LOT oraz American Airlines do Chicago, a także LOT-u do Nowego Yorku stają się wielką szansą dla turystyki i rozwoju gospodarczego i biznesowego Małopolski – uważa szef Kraków Airport.

W związku z ruchem bezwizowym wzmocnione zostaną połączenia do USA. Od sezonu letniego 2020 nowe rejsy z Kraków Airport do portu lotniczego im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku będą realizowane przez LOT raz w tygodniu. Rozwinięciu ulegnie również oferta LOT-u ze stolicy Małopolski do Chicago. Rejsy będą realizowane pięć razy w tygodniu. W letniej siatce połączeń Kraków Airport znajdzie się również oferta amerykańskich linii lotniczych American Airlines. Przewoźnik oferować będzie połączenie do Chicago pięć razy w tygodniu.

Współpraca z UEK i uniwersytetem na Florydzie: edukacja i innowacyjne rozwiązania

Prezes Radosław Włoszek wiąże duże nadzieje z trójstronnym porozumieniem o współpracy, jakie udało mu się niedawno zawrzeć z Uniwersytetem Ekonomicznym i amerykańskim EMBRY-RIDDLE Aeronautical University/ David B. O'Maley College of Business na Florydzie, czyli jednym z czołowych ośrodków badawczych i edukacyjnych w dziedzinie lotnictwa.

Podczas spotkań w USA UEk reprezentowali rektor prof. Andrzej Chochół oraz prof. Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu, zaś amerykańską uczelnię – jej rektor Lon Moeller. Sygnujący umowę w imieniu Kraków Airport prezes Włoszek podkreśla, że jest to pierwsze tego typu porozumienie w Polsce pomiędzy polską a amerykańską wyższą uczelnią, której stroną jest także port lotniczy.

- Amerykańscy studenci jednego z najbardziej znanych na świecie uniwersytetów, zapewniających światowej klasy edukację przyszłych liderów w sektorze lotnictwa, będą mogli odbyć praktyki na europejskim lotnisku – komentuje prezes. I przypomina, że według Airports Council International (ACI) Europe Kraków Airport należy do najszybciej rozwijających się portów lotniczych w Europie w segmencie lotnisk obsługujących między 5 a 10 mln pasażerów.

Studenci z Florydy będą mieli okazję od A do Z poznać cały proces funkcjonowania lotniska: od terminala poprzez cały system realizacji połączeń lotniczych, przyjrzeć się pracy wszystkich zaangażowanych w obsługę tego skomplikowanego mechanizmu.

- Praktyki studenckie polegające na uczestniczeniu w zajęciach na Uniwersytecie Ekonomicznym młodzi Amerykanie będą mogli skonfrontować z tętniącym organizmem portu lotniczego. Kraków Airport otwarcie przyjmuje wszelkie innowacyjne pomysły: od sensorów, monitoringu, technologii wspomagających obsługę klientów, aż po zaawansowane systemy wspomagające procesy biznesowe. W takim miejscu jak dynamicznie rozwijający się port lotniczy, przestrzeń do innowacyjnych wdrożeń, jest szeroka – komentuje Radosław Włoszek.

Liczy także na owocną współpracę z kadrą badawczą obu uniwersytetów – w nadziei, że Kraków Airport stanie się znakomitym miejscem do testowania projektów badawczych dotyczących wszystkich innowacyjnych rozwiązań, z których będą mogli korzystać zarówno pasażerowie, jak i pracownicy lotniska.

Prezes Radosław Włoszek dodaje, że motywacją do dalszego rozwoju Kraków Airport jest otrzymanie ACI World Airport Customer Experience Accreditation. Kraków Airport jest jednym z pierwszych lotnisk w Europie (a pierwszym w Polsce), które otrzymały taką akredytację przyznawaną przez Airports Council International (ACI) World dla lotnisk, które w swojej działalności stale dążą do podnoszenia standardów obsługi podróżujących, dla których najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pasażerów.”

Podkrakowski port otrzymał też w listopadzie dwa wyróżnienia: certyfikat specjalny w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny” przyznany dla Centrum Edukacji Lotniczej przez Polską Organizację Turystyczną oraz nagrodę Liderzy Społecznej Odpowiedzialności Dobra Firma 2019, przyznawaną przez redakcję Forum Biznesu i Biznes Trendy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków Airport idzie po kolejny rekord: najpewniej w piątek 13 grudnia obsłuży ośmiomilionowego pasażera w tym roku. Kto nim będzie? - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska