Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Aktywiści z KSOZ dopięli swego! Pytanie o wprowadzenie zakazu dorożek znalazło się na liście pytań referendalnych

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt właśnie poinformowało, że ich apel o dodanie do referendum lokalnego pytania: „Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu funkcjonowania dorożek konnych w Krakowie?” został wysłuchany, a pytanie weszło na listę pytań proponowanych. Dotychczas petycje i apele KSOZ ws. dorożek były odrzucane przez władze miasta. Wstępnie, jako termin referendum lokalnego w Krakowie wskazuje się jesień br.

Polska krajem omijanym przez zagranicznych turystów

od 16 lat

Zgłoszone przez prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt Agnieszkę Wypych pytanie: „Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu funkcjonowania dorożek konnych w Krakowie” zostało oficjalnie dodane do listy proponowanych pytań referendalnych – poinformował w przesłanym do KSOZ piśmie Adam Migdał, Przewodniczący Komisji Rady Miasta ds. przygotowania referendum lokalnego.

To reakcja władz na apel, który w czerwcu br. aktywiści skierowali do Radnych Miasta Krakowa. Chcieli oni aby jedno z pytań zapowiedzianego przez Radę Miasta referendum lokalnego dotyczyło właśnie wprowadzenia zakazu funkcjonowania dorożek, tak aby każdy mieszkaniec miasta mógł wyrazić swoje zdanie na ten temat. Sprawa nie jest jednak wcale przesądzona i na dalszym etapie procedowania propozycja KSOZ może zostać równie dobrze przyjęta, jak i odrzucona.

By zwiększyć szansę na jej przyjęcie, KSOZ zwróciło się do wszystkich zainteresowanych o poparcie swojego apelu do radnych w tej sprawie, w specjalnie utworzonej w tym celu petycji: "Nie dla dorożek" w referendum! - Apel Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt do Radnych Miasta Krakowa - Petycjeonline.com

W apelu KSOZ wzywa radnych m.in. do „odpowiedzialnego i merytorycznego podejścia do tej sprawy, która jest coraz bardziej palącą skazą na wizerunku naszego miasta i jego władz. Tym bardziej, że to właśnie władze Krakowa są faktycznym organizatorem ruchu dorożkarskiego i wydają płatne koncesje na tego typu działalność, kompletnie ignorując postęp cywilizacyjny i idee współczesnej etyki.”

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt podkreśla, że w XXI wieku serce wielkiego miasta nie jest odpowiednim miejscem do wykorzystania koni w celach rozrywkowych. Członkowie KSOZ domagają się wprowadzenia zakazu ruchu dorożek w Krakowie od pięciu lat. W swoim piśmie wymieniają m.in. problem wypadków z udziałem dorożek, które często kończą się groźnymi urazami, kontuzjami lub śmiercią koni wymieniając jednocześnie, gdzie do nich dochodziło (ul. Monte Cassino, Powstańców, Św. Jana).

„Do tej pory władze miasta z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim na czele ignorowały nasze petycje i apele, a Rada Miasta Krakowa w dniu 12.01.2022 r. (stosunkiem głosów 12 – za, 25 – przeciw, 4 wstrzymujących się) odrzuciła obywatelską inicjatywę uchwałodawczą Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt w sprawie wprowadzenia zakazu funkcjonowania dorożek, ignorując w ten sposób głos 835 mieszkanek i mieszkańców Krakowa, którzy poparli nasz projekt uchwały.” - piszą aktywiści, dodając, że teraz liczą na zmianę stanowiska władz miasta.

- Oczekujemy, że decyzje nie będą zapadać ponad głowami mieszkańców, a tym bardziej wbrew oczywistej woli mieszkańców Krakowa i że Rada Miasta umożliwi wszystkim zainteresowanym podjęcie decyzji w tej sprawie, właśnie w trybie zapowiedzianego referendum - mówi Agnieszka Wypych, Prezes KSOZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska