FLESZ - Rosyjska horda w Charkowie - Relacja

Mieszkańcy osiedla Widok (Bronowice Małe) od dłuższego czasu komentują, że ten amfiteatr to fajne, a zupełnie niewykorzystane miejsce. Przypominają, że przed laty na Dniach Bronowic śpiewał tam Zbigniew Wodecki, że miejsce ogniskowało życie kulturalne. Potem amfiteatr zarósł chwastami. A po remoncie, którego doczekał się osiem lat temu, do dziś wygląda nieciekawie - wciąż nie są wyremontowane jego najniższe rzędy. W bronowickim amfiteatrze cokolwiek dzieje się maksymalnie kilka razy w roku, ostatnio głównie dzięki seansom kina letniego w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego.
Ma się to zmienić po tym, jak amfiteatr przejdzie metamorfozę. Inwestycję przeprowadzi Zarząd Zieleni Miejskiej, a wnioskowała o nią Rada Dzielnicy VI Bronowice.
- Główne postulaty dzielnicy dotyczyły remontu siedzisk, zadaszenia (tutaj plan miejscowy dopuszcza zadaszenie nie większe niż 6 metrów) oraz wykonanie przyłącza prądowego, które umożliwi realizację wydarzeń plenerowych. W amfiteatrze powstanie częściowo zadaszona scena wraz z zapleczem pod tego rodzaju wydarzenia - wymienia Aleksandra Mikolaszek z ZZM.
Przebudowana ma zostać zarówno nawierzchnia widowni, jak i istniejących ciągów pieszych. W przyszłości w amfiteatrze siadałoby się nie jak dotąd na betonowych stopniach, tylko na przymocowanych do nich siedziskach z desek.
Nad ostatnimi stopniami (na szczycie amfiteatru) projektant przewidział biegnącą łukiem pergolę, o wysokości 4,6 m. Na niej mają się pojawić pnące rośliny (jak podaje ZZM - kwitnąca na fioletowo glicynia kwiecista). Pergola będzie stanowiła ażurową osłonę dla widzów, dawała cień. Zgodnie z planem miejscowym nie ma możliwości wprowadzenia tutaj tak dużego pełnego zadaszenia, które całkowicie chroniłoby przed deszczem. Natomiast na zaprojektowanych zaczepach, w które byłaby wyposażona pergola, w razie organizacji jakichś imprez będzie możliwość tymczasowego podwieszenia materiału, który stanowiłby dodatkową osłonę.
Scenie (wysokości prawie 5 metrów), która została zaprojektowana, będzie towarzyszył budynek zaplecza. Radni dzielnicy Bronowice uważali, że w ramach przebudowy amfiteatru powinna się pojawić także toaleta dla jego użytkowników. Otrzymali informację, że nie jest możliwe wprowadzenie toalety w ramach tej inwestycji - ale jednocześnie też zapewnienie, że ogólnodostępna, modułowa toaleta pojawi się w tym rejonie, tyle że bliżej placu zabaw, który znajduje się w sąsiedztwie.
Jednym z głównych założeń przebudowy było dostosowanie amfiteatru do swobodnego przemieszczania się osób niepełnosprawnych. Dostęp do sceny - znajdującej się w obniżeniu w stosunku do okalającego terenu - przewidziano przez nowo projektowane dojście o spadku mniejszym niż 6 procent (maksymalny spadek dla chodników). Odpowiednio wyprofilowana rampa ułatwi również obsługę techniczną sceny. Widownia będzie obsługiwana przez ciąg komunikacyjny okalający amfiteatr. Wymiana nawierzchni ma ułatwić przemieszczanie się niepełnosprawnych do górnych stopni (siedzisk) amfiteatru.
Pojawi się oświetlenie ścieżek spacerowych oraz schodów amfiteatru. Jak zapowiada też ZZM, całość dopełnią gęste nasadzenia traw, krzewów i pnączy, m.in. trzcinnika, lilaka i tawuły.
Radni Bronowic liczą, że przebudowa umożliwi wykorzystywanie amfiteatru zarówno do przedsięwzięć teatralnych (w tym występów amatorskiego teatru, który działa przy Towarzystwie Przyjaciół Bronowic), koncertowych, występów chóru istniejącego przy tutejszej parafii, jak i sportowych.
- Scena będzie zajmowała tylko około jedną trzecią betonowego koła - placyku na dole amfiteatru. A więc np. instruktorka fitness albo jogi mogłaby z góry, ze sceny, gdzie będzie lepiej widoczna, pokazywać ćwiczenia, a na placyku pod sceną mogłyby ją naśladować osoby biorące udział w takich zajęciach - taki pomysł ma jeden z radnych "szóstki" Waldemar Antosiewicz. - Chodzi o to, żeby zwiększyć funkcjonalność tego obiektu - tłumaczy.
Jak mówi radny, takie zajęcia mogłyby być realizowane w ramach projektów Budżetu Obywatelskiego, a również rada dzielnicy mogłaby na nie przeznaczać środki.
Radni "szóstki" w kwietniu wydali pozytywną opinię dla przedstawionej im koncepcji i założeń projektu. Projekt jest już gotowy. Kiedy realizacja inwestycji? Jak informuje ZZM - gdy będą na to zabezpieczone środki. Zarząd wystąpi z wnioskiem, by znalazły się one w przyszłorocznym budżecie. Przewidywany koszt realizacji to nieco ponad 1,5 mln zł.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej