Zobacz: Jak budowano hotel "Forum" [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Problem w tym, że wizja radnych zupełnie rozmija się z planami właściciela działki, spółki Wawel-Imos, która w miejscu dawnego hotelu chciałaby wybudować obiekty z przeważającą funkcją mieszkaniową (60 procent). Inwestor już wcześniej zwracał uwagę, że jeżeli proponowane przez niego parametry zabudowy mieszkaniowej nie zostaną uwzględnione, to nie będzie się mu opłacało nic budować i w celu zarobienia na utrzymanie działki będzie musiał wykorzystać budynek po hotelu, zamieniając go np. w magazyn czy akademik. Za dwa lata inwestor mógłby tam znów zrobić hotel, ale przekonuje, że budynek się już do tego nie nadaje.
Czytaj także: Hotel "Forum" jednak do zburzenia
- Tam zawsze były usługi. Znajdował się tam stadion Garbarni, później wybudowano hotel "Forum". Teraz dopuszczamy bardzo intensywną zabudowę dla usług publicznych. Nie zgodzimy się natomiast na to, aby na tak ważnym dla miasta terenie, naprzeciw Skałki, powstały 28-metrowe bloki - wyjaśnia Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji planowania rady miasta.
- Jeżeli radni podejmą taką decyzję, będzie to zaprzeczeniem idei ożywienia bulwarów. Bez mieszkańców nocą będzie tam ciemno - mówi Robert Mrzygłód, dyrektor Wawel-Imos. Spółka kupiła hotel "Forum" wraz z działką o powierzchni ponad 4 hektarów w 2004 roku za ok. 40 mln zł. Niedawno przedstawiciele Wawel-Imos informowali nas, że jeżeli miasto zgodzi się na odpowiednio gęstą zabudowę, to ogłoszą międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie terenu.
W ostatniej wersji planu zagospodarowania bulwarów wiślanych, przygotowanej przez miejskich planistów, na działce nad Wisłą dopuszczono do 65 proc. zabudowy, w tym do 30 proc. - mieszkaniowej. Inwestor chciałby, aby powierzchnia zabudowy wynosiła co najmniej 80 proc., w tym 60 proc. mieszkaniowej. Sporna jest też wysokość. Urzędnicy chcą dopuścić 28 m, a właściciel chciałby ok. 39 m - tyle ile obecnie ma hotel.
Ostatecznie plan uchwalają radni, którzy są zgodni, że na cennym terenie nie ma miejsca dla apartamentowców, choć wcześniej rozważali, czy nie dopuścić do 25 procent takiej zabudowy.
Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
