Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Apele pomogły, mieszkańcy ruszyli oddawać krew. Teraz jest prośba, by nie przychodzili wszyscy na raz

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Z powodu pandemii koronawirusa w zeszłym tygodniu zauważalne było zmniejszenie osób oddających krew. Pojawiła się obawa, że może jej zabraknąć. Po apelach krakowianie ruszyli do punktów poboru krwi. Zaczęły ustawiać się kolejki. Teraz jest apel o to, by wszyscy nie przychodzili na raz, bowiem krew będzie potrzebna także w kolejnych tygodniach.

- Krwi dla potrzebujących chorych nie brakowało, ale w zeszłym tygodniu zgłaszało się o około 30 procent mniej krwiodawców. Była więc obawa, że może jej zabraknąć. Po apelach, także wsparciu informacyjnym ze strony mediów, do centrum krwiodawstwa i terenowych oddziałów zaczęło się zgłaszać dużo więcej osób. Ustawiają się w kolejkach, bowiem w naszych placówkach też wprowadziliśmy obostrzenia związane z bezpieczeństwem i nie ma już tyle miejsca, by w jednym czasie pomieścić wszystkich chętnych - mówi Jolanta Raś, p.o. dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

- Apelujemy, aby wszyscy zdrowi chcący oddać krew nie przychodzili w jednym czasie. Przypomnę, że krew ma określony termin swojej ważności, a krwiodawca może oddać ją raz na 8 tygodni. Lepiej więc jej oddanie rozłożyć w czasie. Dlatego zwracam się do krwiodawców, by brali pod uwagę to, że krew może być potrzebna w kolejnych dniach i tygodniach - dodaje Jolanta Raś.

Przypomnijmy, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, w trosce o bezpieczeństwo krwiodawców, personelu RCKiK w Krakowie oraz biorców krwi od poniedziałku (16 marca) wprowadzono następujące zmiany:
- przed wejściem do pomieszczenia rejestracji utworzono stanowisko do wstępnej kwalifikacji, która teraz jest obowiązkowa;
- po wejściu do budynku należy niezwłocznie zdezynfekować (pojemnik wisi na ścianie) lub umyć ręce mydłem (toaleta);
- czystymi rękami należy wypełnić ankietę wstępnej kwalifikacji, w której znajdują się pytania o: pobyt za granicą w ciągu 14 dni, objawy infekcyjne (kaszel, katar, duszność), czy był kontakt z pacjentem z zakażeniem COVID-19, czy dana osoba podlega obecnie kwarantannie lub nadzorowi nałożonymi przez inspekcję sanitarną.

Następnie pracownik RCKiK mierzy temperaturę termometrem bezdotykowym. Jeśli krwiodawca ma objawy infekcji- stan podgorączkowy, gorączkę, kaszlesz to nie będzie mógł iść dalej. Podobnie jeśli był za granicą lub miał kontakt z pacjentem z COVID-19. Tak samo jeśli termometr wskaże 37 stopni lub więcej. Jeśli wszystko będzie w porządku - krwiodawca otrzymuje zaproszenie do rejestracji.

Do RCKiK w Krakowie i Terenowych Oddziałów nie wpuszczane są obecnie osoby towarzyszących, tylko te, które chcą oddać krew.

Pracownikom RCKiK też codziennie jest mierzona temperatura przed pracą.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie:
- ul. Rzeźnicza 11, tel. 12 261 88 03, 12 261 88 04, e-mail: [email protected].

Terenowe oddziały krwiodawstwa w Krakowie:
- ul. Wielicka 265 - tel. 12 657 14 99, e-mail: [email protected], godz. 7.30 - 13;
- os. Na Skarpie 66a - tel. 12 425 92 14, e-mail: [email protected], godz.7.30 - 13, czynny w środy i czwartki.

Koronawirus: aktualizowany raport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska