WIDEO: Trzy Szybkie
Rano we wtorek 12 listopada 2019 o czasowym wygaszeniu wielkiego pieca i wstrzymaniu pracy stalowni poinformował kierownictwo krakowskiej huty Geert Verbeeck, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. Przed południem ogłosił to oficjalnie.
Połowa hutników pracujących przy wielkim piecu i w stalowni w Krakowie nadal będzie mieć pracę na miejscu, druga połowa dostanie propozycję pracy w Dąbrowie Górniczej. Ci, którzy się na to nie zgodzą, będą płacone mieć tzw. postojowe – najpierw 80 proc. wynagrodzenia, ale już po 40 dniach – 60 proc.
Związki zawodowe działające w hucie od kilku tygodni alarmowały, że trwają przygotowania do wygaszenia wielkiego pieca. Podjęły nawet akację protestacyjną, ale władze huty uspokajały, że decyzji ciąle nie podjęto.
Już w piątek 4 października 2019 roku radio RMF FM podało,że wielki piec zostanie wygaszony 25 października. „Według naszych informacji wstrzymano zakupy jakichkolwiek surowców, a te, które są, mają wystarczyć do normalnej pracy - właśnie do 25 października. Ponadto na terenie krakowskiego kombinatu zaczęto tworzyć instalacje mające inicjować wyłączenie jedynego pracującego tam pieca. Jego tymczasowe bezterminowe wyłączenie spółka planowała już od dawna, argumentując to względami ekonomicznymi. Zapowiadane wyłączenie pieca już we wrześniu zostało jednak przesunięte na okres powyborczy i jak wynika z naszych informacji - stało się to po interwencji rządu” - podało wtedy rmf24.pl.
Wtedy ArcelorMittal Poland kategorycznie zaprzecza jakoby do tymczasowego wyłączenia wielkiego pieca w Krakowie miało dojść 25 października. Geert Verbeeck, dyrektor generalny i prezes zarządu ArcelorMittal Poland w specjalnym oświadczeniu podkreślał, że zarząd koncernu nie podjął żadnych decyzji w tym zakresie.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał pismo od zarządu ArcelorMittal Poland zapewniające, że jeszcze nie zapadły żadne decyzje dotyczące czasowego wygaszenia wielkiego pieca w krakowskiej hucie. Prezydent otrzymał też deklarację, że jeżeli takie decyzje zostaną podjęte, natychmiast będzie o tym poinformowany.
Związkowcy i tak obawiali się najgorszego. Potwierdzali, że choć nie ma oficjalnej daty wygaszenia wielkiego pieca, podjęto już przygotowania w tym kierunku.
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
