- Jednym z elementów reformy i modernizacji Służby Więziennej jest likwidacja lub przekształcenie małych, wyeksploatowanych jednostek - informuje por. Anna Czajczyk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie. W ramach tej reformy do końca marca ma zostać zlikwidowany Areszt Śledczy w Krakowie Podgórzu przy ulicy Stefana Czarnieckiego 3.
- Osadzeni, którzy przebywają w tej jednostce zostaną przetransportowani do innych jednostek penitencjarnych zgodnie z posiadaną podgrupą klasyfikacyjną - dodaje Czajczyk. Zapewnia, że likwidacja aresztu nie przyczyni się do utraty pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Będą pełnić służbę w innych jednostkach.
Jak informuje Czajczyk, w Polsce ponad połowę więzień zbudowano przed II Wojną Światową, ale są również zakłady karne, które liczą sobie ponad 200 lat. - Wszelkie prace modernizacyjne i remontowe w tych jednostkach wymagały nie tyko zgody konserwatora zabytków, ale również ogromnych środków finansowych, mających na celu dostosowanie starych budynków i instalacji do aktualnych wymogów.
Likwidacja małych i wyeksploatowanych jednostek przyniesie korzyści nie tylko ekonomiczne, ale również poprawę warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy. Zaoszczędzone fundusze przeznaczone zostaną także na wzrost wynagrodzeń. Reforma w tym zakresie przyczyni się również do poprawy warunków bytowych osadzonych - kwituje.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 6
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska