https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Awantura o "kopertozę". Stowarzyszenie kontra ZIKiT

Piotr Ogórek
Koperty na ulicy Piwnej
Koperty na ulicy Piwnej Andrzej Banas / Polska Press
W Krakowie w ostatnich dniach pojawia się coraz więcej wielkich kopert parkingowych dla osób niepełnosprawnych. To jeden z efektów zmian w strefie płatnego parkowania (SPP). Zarząd Infrastruktury wstawia koperty tam, gdzie się da, żeby umieścić je zgodnie z przepisami. Urzędnicy tłumaczą, że to efekt działań wojewody i stowarzyszenia Stare Podgórze. Ci drudzy polemizują z tym.

W wielu miejscach Krakowa pojawia się wiele kopert w jednym miejscu - na przykład na ulicy Piwnej i okolicznych pojawiło się ich 17 na niewielkiej w sumie przestrzeni.

Powyższe zmiany to efekt ubiegłorocznych korekt w strefie płatnego parkowania (SPP), wyznaczania nowych miejsc parkingowych – zgodnie z przepisami, tak aby pozostawiały 2 metry szerokości pieszym na chodniku lub 1,5 metra w wyjątkowych okolicznościach. Dodatkowo zamontowano tysiące słupków, które miały uniemożliwić parkowanie niezgodnie z przepisami. Zmiany budziły wielkie emocje, mieszkańcy mówili m.in. o "słupkozie". Ich ostatnim etapem jest wyznaczanie nowych kopert dla niepełnosprawnych, co dzieje się teraz.

- Do 2017 roku ZIKiT stosował zasadę wyznaczania miejsc postojowych na drogach należących do Gminy Kraków dla osób niepełnosprawnych na podstawie pisemnych wniosków - osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna, instytucji i przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Dzięki temu koperty znajdowały się tylko tam, gdzie były potrzebne – tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT.

Urzędnicy podkreślają, że przystępując do korekty SPP, zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi wojewody, ZIKiT skonsultował się ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. - Wspólnie uznaliśmy, że najlepiej byłoby utrzymać obecny system. Jednak to rozwiązanie zostało oprotestowane przez stowarzyszenie Stare Podgórze. Wobec jasnej interpretacji prawnej jaka pojawiła się w wyniku stanowiska Stowarzyszenia, ZIKiT musiał spełnić obowiązek wyznaczenia 4 proc. miejsc – zaznacza Pyclik.

- Zdajemy sobie sprawę, że to gorsze rozwiązanie niż dotychczasowe, ale ZIKiT wyczerpał możliwości jakie miał, by pozostać przy starym rozwiązaniu. Ilość miejsc dla osób niepełnosprawnych jest określona przez ustawę o drogach publicznych. Na terenie Strefy Płatnego Parkowania liczba takich stanowisk powinna wynosić 4 proc. z ogólnej liczby stanowisk – dodaje Pyclik.

Stowarzyszenie Stare Podgórze nie zgadza się z powyższymi stwierdzeniami.

- W trakcie spotkania przedstawicieli ZIKiT ze środowiskami osób niepełnosprawnych 28 marca 2017 roku, pojawiło się oczekiwanie nie 4, a do 10 proc. miejsc dla osób niepełnosprawnych w strefie płatnego parkowania. To nie Stowarzyszenie Stare Podgórze, a Wojewoda Małopolski w piśmie do Prezydenta Miasta Krakowa z 12 października 2017 roku zwrócił uwagę na brak spełnienia parytetu wymaganych miejsc dla osób niepełnosprawnych w strefie płatnego parkowania. W tej kwestii nie trzeba było przedstawiać jakiejkolwiek interpretacji prawnej. Do 30 czerwca 2017 roku miasto miało czas na wprowadzenie nowego oznakowania dla osób niepełnosprawnych. Przepisy zmieniły się dwa lata wcześniej! Stowarzyszenie Stare Podgórze jedynie wychwyciło, że w przedstawionym przez ZIKiT 11 sierpnia 2017 roku projekcie reorganizacji strefy płatnego parkowania, parytet ten nie został spełniony - informuje Agnieszka Gilarska, prezes Stowarzyszenia.

- A zatem przypisując nam moc sprawczą, której nie posiadamy, rzecznik ZIKiT minął się z prawdą. Niedostosowanie się do przepisów prawa w tym zakresie, a pokusę przyjęcia takiego rozwiązania zasugerował pan Pyclik, mogłoby skutkować uznaniem strefy płatnego parkowania w Krakowie za bezprawną i w konsekwencji kwalifikującą się do likwidacji – o czym Wojewoda Małopolski informował Prezydenta Miasta Krakowa, zwierzchnika ZIKiT - dodaje Gilarska.

ZIKiT ze swoich słów się nie wycofuje. Podkreślają tylko, że wypowiedzi Mmichała Pyclika nie wskazywano, że chodzi o spotkanie z dnia 28 marca 2017 roku.

Wymiary kopert dla osób niepełnosprawnych są ściśle określone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2003 r. Istniejące warunki terenowe nie zawsze pozwalają na wprowadzanie takich miejsc we wszystkich wnioskowanych lokalizacjach. Stąd występujące przypadki lokowania kilku stanowisk dla osób niepełnosprawnych w danym miejscu - jak na Piwnej, spełniającym wymogi rozporządzenia.

ZOBACZ KONIECZNIE:

d

Gazeta Krakowska

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz
"Stowarzyszenie Stare Podgórze jedynie wychwyciło, że w przedstawionym przez ZIKiT 11 sierpnia 2017 roku projekcie reorganizacji strefy płatnego parkowania, parytet ten nie został spełniony - informuje Agnieszka Gilarska, prezes Stowarzyszenia."

Niepełnosprawnymi prosili, abyście przestali "dbać" o ich interesy, bo robicie im niedźwiedzią przysługę. Walczyliście aby zachować nielegalne miejsca na Podgórzu. Nie udało się. To teraz rzekomo walczycie o miejsca dla niepełnosprawnych w efekcie likwidując je! Dzięki waszym działaniom koperty znikną z miejsc gdzie niepełnosprawni ich potrzebują, a powstaną tam gdzie się mieszczą. Do tego, nieświadomie mam nadzieję, zwyczajnie szczujecie ludzi na osoby niepełnosprawne bo powstały zagęszczenia kopert irytujące ludzi i komentarze że niepełnosprawni jeżdżą drogimi samochodami i że przecież aż tylu ich nie ma. Jak to? Niepełnosprawny ma być biedny i ma siedzieć w domu? Pełnomocnik Prezydenta ds. osób niepełnosprawnych jeździ Audi TT. Wózek się mieści.
j
janek
są gorsze od tych ruskich trolli internetowych
B
Bóbr
Pani Olu, to nie jest tak jak Pani sugeruje. Każda uchwała Radnych, merytorycznie jest przygotowana przez jednostki miejskie. To niestety brudzi urzędników od początku. Radni przyklepują błędny z założenia stan. Gwarantuję, że jeśli ZIKiT w porozumieniu z Miejską Infrastrukturą podał na początku, że strefa nie spełnia takich, a takich wymogów, to uchwały by nie było. Koperty miały się pojawić do 30 czerwca 2017 bodajże. Sam akt prawny jest znany jeszcze wcześniej. A mimo to, po tym czasie pojawia się uchwała dotycząca modyfikacji strefy i zasad. Czemu nie przemyślano przy okazji i takiej kwestii??
B
Bóbr
Jak chociażby ustawowe wymagania strefy: rotacja itp :) Szczególnie przy strefach ograniczonego ruchu:) Rotacja jak ta lala...Całe to działanie pokazuje kilka spraw. Na pewno strefa jest potrzebna, ale nie można sobie ot tak wpaść na pomysł i pyk. Uchwała w drodze. Bez przemyślenia te wszystkie działania. Robią Bus-pas, OK! Ale może wcześniej niech powstanie alternatywa do poruszania się. Ograniczają miejsca parkingowe w Centrum - słusznie. Ale gdzie mają parkować mieszkańcy, nie ma alternatywy. Chcą ruch rowerowy Ok! Koniecznie, tylko nie na drogach z kontraruchem gdzie masz ze 3 metry (czasem może i mniej) wolnego do minięcia się pojazdu i rowerzysty. Nie czujesz Pan Olu, że to wszystko tak z tyłka strony?
B
Bogdano@#
Czekam na wybory żeby wreszcie przegnać tego gościa i jego klike
H
Hogward?!
Bez jaj, w Krakowie najwyższy czas na zmianę. Wszyscy narzekają, ale jak przychodzi szansa na zmianę to wybierają tego samego gościa. O co chodzi? Jak długo jeszcze?
J
Jaś
Policzyłem koperty w swojej okolicy, gdzie znam wszystkich i nie ma tam niepełnosprawnych... Postałem sobie w korku obok stworzonych wczoraj bus pasów chcąc skręcić w prawo - nigdy tam autobusy nie stały.... Nasuwa mi się prosty wniosek niechcą nas w Ktakowie. Tylko rodzi się pytanie skąd wezmą wtedy pieniądze na swoje premie. Czasy "rząd sam się wyżywi" podobno już minęły.
U
Ugus77
Prosta recepta na zmianę w sposobie działania tej sztandarowej jednostki Majchrowskiego to wybory. Zmienia się gospodarz w Magistracie to się zmieniają też ludzie w zikicie. Oh, wait! Od 16 lat jest ten sam...
D
Ds
Ci niepełnosprawni mogą chodzić. Nawet powinni
c
cikciukciak8
Majchrowskiego trzeba zmienić to może nowy prezydent zrobi porządek z tymi orłami z zikitu... Bo ręce opadają
O
Ola
Napisałam że stosowanie zasady "kowal zawinił, a Cygana powiesili" przez wojewodę jest niedopuszczalne. Samo istnienie stefy i jej oznakowanie to dwie różne rzeczy. Wojewoda może (i pewnie chce) kwestionować oznakowanie poziomie i plan organizacji ruchu (używając błędnego argumentu o wyznaczeniu niewystarczającej ilości miejsc zastrzeżonych - życzę powodzenia), ale jeżeli chce zlikwidować SPP musi użyć innego argumentu niż parytet miejsc dla osób niepełnosprawnych, bo da się wyznaczyć dowolny procent miejsc dla osób niepełnosprawnych - nawet 100%. Więc ewentualny problem jest z wykonaniem, a nie uchwałą.
B
Bóbr
Przecież każda uchwała Rady Miasta podlega kontroli Wojewody i w rybie nadzoru może być zaskarżona. Więc co tu niemożliwego? Tak jest przy planach miejscowych, tak też jest przy uchwałach o strefach parkingowych. Zostaje również przepis ogólny o występowaniu przed sądami i możliwości skarżenia każdego rozstrzygnięcia. Więc co najmniej dwie drogi zmierzają do tego, co Pani Ola uznaje za niemożliwe. Wyznaczenie drogi postępowania determinuje czas, ale samo skarżenie jest jak najbardziej możliwe. To chyba nie Wojewoda musi coś doczytać, by mieć pełnię wiedzy.
G
Grzegorz
Tylko koszty umia robic malowac bzdury montowac strzałki pachołki i słupki powinni siedzieć za niszczenie mienia banda debilow
G
Grzegorz
Umia liczyc jak mozna miasto obrabowac nieuki i nieudacznicy zyciowi wstyd po prostu
B
Burmistrz Nowej Huty
zikit musi je szybko wyznaczyc-beda za chwile potrzebne zwlaszcza w kierunku Huty
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska