Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Awantura wokół budowy "domu jednorodzinnego". Mieszkańcy zbulwersowani, a inwestor zapewnia, że buduje zgodnie z pozwoleniem

Marcin Banasik
Marcin Banasik
"Widząc wznoszony blok i brak odpowiedniej reakcji organu Państwa na tak oczywiste łamanie prawa my mieszkańcy czujemy się bezsilni." - czytamy w liście do redakcji.
"Widząc wznoszony blok i brak odpowiedniej reakcji organu Państwa na tak oczywiste łamanie prawa my mieszkańcy czujemy się bezsilni." - czytamy w liście do redakcji. Archiwum
Przy ul. Wrobela w Krakowie na mocy pozwolenia na budowę na dom jednorodzinny z 2016 roku, deweloper wznosi 3 kondygnacyjny blok z 24 mieszkaniami. Zbulwersowani mieszkańcy zgłosili sprawę do Powiatowego Instytutu Nadzoru Budowlanego w Krakowie, ale urząd uznał, że nie ma żadnych naruszeń prawa. Mieszkańcy nie dają za wygraną i interweniują do wojewody małopolskiego, prosząc go o pomoc. Według zgłaszających budowa jest nielegalna. Z kolei inwestor przekonuje, że od 2016 r. ma zgodę na budowę takiego budynku jaki powstaje. - Buduję zgodnie z prawem - zapewnia Dariusz Kobylański.

"Zmiana nieistotna" ?

Mieszkańcy piszą, że sprawa "została zgłoszona do Powiatowego Instytutu Nadzoru Budowlanego w Krakowie a PINB sprawę zamiótł pod dywan, stając po stronie nieuczciwego dewelopera".

"Proszę zwrócić uwagę, iż wybudowanie 3 kondygnacyjnego bloku z 24 mieszkaniami na podstawie pozwolenia na jednokondygnacyjny dom jednorodzinny PINB klasyfikuje jako "zmianę nieistotną" i pozwala deweloperowi dalej budować blok, żywnie łamiąc prawo i obowiązujący plan zagospodarowania" - czytamy w liście.

Kontrola PINB-u

PINB przeprowadził kontrolę inwestycji w oparciu o decyzję o pozwoleniu na budowę.
- Roboty, w dniu kontroli, były nadzorowane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane. Teren budowy był ogrodzony i zabezpieczony przed dostępem osób trzecich. Stwierdzone na kontroli zmiany w zakresie robót budowlanych, zostały zakwalifikowane przez projektanta jako zmiany nieistotne, co jest dopuszczalne przez ustawę prawa budowlanego - mówi Mariusz Kwiecień, kierownik Referatu Prawno – Administracyjnego PINB Powiat Grodzki.

Inwestor odnosi się do zarzutów

Inwestor Dariusz Kobylański twierdzi, że zarzuty mieszkańców co do inwestycji niezgodnej z prawem są wyssane z palca.

- Mam pozwolenie wydane w 2016 r. na budowę budynku trzykondygnacyjnego. Kubatura obiektu zgadza się w pozwoleniem, tak samo jak wysokość. Wszystko jest zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W budynku powstaną dwa duże mieszkania. Zgłoszenie do wojewody są wynikiem mojej odmowy zapłaty 200 tys. zł za przyłącze mediów z sąsiedniej działki - mówi Dariusz Kobylański.

Zdaniem mieszkańców, działania PINB-u (domniemane kontrole, brak przejrzystości, zasłanianie się terminami i procedurami, brak reakcji) budzą poważne wątpliwości co do roli PINB-u "w realizacji inwestycji i uczciwości inspektorów, którzy nie tylko nie dopełniają swoich obowiązków ale w swym działaniu w sposób rażący służą interesom nieuczciwego dewelopera."

Mieszkańcy czują się bezsilni

"Widząc wznoszony blok i brak odpowiedniej reakcji organu Państwa na tak oczywiste łamanie prawa my mieszkańcy czujemy się bezsilni" - czytamy w liście do redakcji.

Wysłaliśmy w tej sprawie prośbę o wyjaśnienia do PINB-u. Czekamy na odpowiedź.

Zapytaliśmy również wojewodę małopolskiego, czy po apelu mieszkańców zamierza interweniować. Również czekamy na odpowiedź.

Ranking cen mieszkań krakowskich dzielnic. Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Kraków. Najdroższe i najtańsze mieszkania. Ranking dzielnic ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska