Kraków. Bałagan reklamowy trwa, uchwały krajobrazowej nie ma. Znamy 13 ulic, które miasto podda analizie pod kątem reklam

Piotr Ogórek
Kraków zakaże reklam i dykt wyborczych na słupach przy drogach, ale na pełny porządek reklamowy nadal czekamy. Kraków swoją uchwałę krajobrazową przygotowuje już od blisko czterech lat. Aktualnie urzędnicy skupiają się na cyfrowej inwentaryzacji reprezentatywnych ulic Krakowa pod względem reklam tam występujących i jak wyglądałby ulice, gdyby zastosować nowych zapisy uchwały krajobrazowej. W sumie chodzi o 13 ulic.

Wielkie płachty reklamowe na budynkach, często zabytkowych, zasłaniające okna. Duże billboardy przy praktycznie każdej głównej ulicy Krakowa. „Zagłębia” reklamowe zasłaniające cały krajobraz. Tak wygląda Kraków w wielu miejscach. Chaos reklamowy miała ukrócić uchwała krajobrazowa, ale wciąż jej nie ma. Jej projekt jest „zamrożony”. Urzędnicy zlecili na razie analizę wyglądu kilkunastu ulic z punktu widzenia projektu uchwały. Opracowanie ma być gotowe pod koniec roku i wtedy wróci pod obrady rady miasta. Tymczasem kolejne samorządy przyjmują uchwały krajobrazowe lub prace nad nimi są na bardziej zaawansowanym etapie.

Krakowscy radni już w październiku 2015 roku zlecili urzędnikom przygotowanie projektu uchwały w sprawie „Zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń”. Wkrótce miną cztery lata, a uchwały nadal nie ma.

- Prezydent Jacek Majchrowski przygotował projekt uchwały, której celem jest ochrona ładu przestrzennego miasta. Uchwała została przekazane radzie miasta w czerwcu 2018 roku - wyjaśnia Dariusz Nowak, rzecznik magistratu. Radni jednak uznali, że to bardzo ważny temat i stwierdzili, że uchwałą powinna się zająć rada nowej kadencji.

Kolejne przesunięcie i umowa na cyfrową inwentaryzację ulic

W styczniu tego roku radni powrócili do niej, ale... znów przełożyli prace. Członkowie komisji planowania przestrzennego poprosili prezydenta o przygotowanie materiałów analitycznych dla wybranych, reprezentatywnych ulic Krakowa, aby dokonać oceny, w jakim stopniu przygotowany projekt uchwały może wpłynąć na zmiany w przestrzeni publicznej oraz czy nie powinny zostać zmodyfikowane jego ustalenia. Urzędnicy schowali więc projekt po raz kolejny do szuflady i zajęli się wspomnianą analizą.

W marcu tego roku podpisali umowę z wykonawcą na opracowanie cyfrowej inwentaryzacji ulic pod kątem reklamowym. Wybrano 13 ulic: Półłanki, Kalwaryjska, Josepha Conrada, Dobrego Pasterza, Józefa Brodowicza, Malborska, Klasztorna, Kobierzyńska, Wadowicka, Zakopiańska, Kornela Makuszyńskiego, Mazowiecka i Wrocławska. Za opracowanie miasto zapłaci ponad 56 tys. zł. Ma być gotowe do końca września. Projekt uchwały wraz z opracowaną analizą trafi pod obrady miasta dopiero pod koniec roku.

Kraków zaczął, ale teraz inne miasta są przed nami

Przez taką opieszałość Kraków nie może sobie poradzić ze szpetotą reklamową. Tymczasem są miasta, gdzie uchwała krajobrazowa już obowiązuje albo prace nad nią są o wiele bardziej zaawansowane. Poznań ma już gotowy projekt uchwały, która - jeśli zostanie przegłosowana, zacznie obowiązywać od nowego roku. Gdańsk od roku ma już uchwałę. Jej zapisy, co do istniejących reklam, zaczną działać od kwietnia 2020 r. Wszystkie nowe reklamy muszą już być zgodne z uchwałą. Miasto może się pochwalić tym, że już 12 razy wygrało w sądach, głównie w firmami reklamowymi, które zaskarżały uchwałę. Nawet rodzime miasto prezydenta Jacka Majchrowskiego, czyli Sosnowiec, przyjęło uchwałę krajobrazową pod koniec marca.

Zamiast zająć się pełną uchwałą, ostatnio przyjęto coś, co można nazwać małą uchwała krajobrazową. Na ostatniej sesji rady miasta głosami radnych Koalicji Obywatelskiej, Przyjaznego Krakowa i Krakowa dla Mieszkańców przyjęto przepisy, które zakażą wieszania reklam, w tym dykt wyborczych, na słupach przydrożnych. Uchwała wejdzie jednak w życie po 60 dniach, czyli już po kampanii do Parlamentu Europejskiego.

O opóźnienia w uchwale krajobrazowej pytał ostatnio urzędników radny Michał Drewnicki (Prawo i Sprawiedliwość). - Uchwała krajobrazowa w sposób całościowy odpowiadałaby konieczności zadbania o rynek reklam, bo nie oszukujmy się, dykty wyborcze czy w ogóle reklamy w pasie drogowym na słupach, są de facto problemem tylko przez miesiąc w okresie kampanii samorządowej - uważa radny.

Wielkie płachty reklamowe

Inną zmorą Krakowa są wielkie płachty reklamowe wieszane na elewacjach, najczęściej zabytkowych kamienic w centrum miasta. Zwrócił na to uwagę radny dzielnicowy ze Zwierzyńca, Krzysztof Kwarciak. - Zdarza się, że szpetne płachty przysłaniają całe ściany. W niektórych miejscach wiszą już od wielu lat. Prawo ogranicza możliwość zakrywania fasad. Dlatego zwróciłem się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o sprawdzenie czy płachty zostały legalnie zainstalowane - zaznacza radny. Wielkie płachty wiszą m.in. na kamienicach na rogu ul. Kościuszki i al. Krasińskiego, na rogu ul. Piłsudskiego i al. Krasińskiego, na rogu ul. Prądnickiej i al. Słowackiego, a także na ul. Długiej, Konopnickiej czy Dietla.

Krakowskie miejsca wstydu! Tego nie powinno być w naszym mieście

- W naszym mieście reklam jest zdecydowanie za dużo. Sprawę mogłaby uporządkować uchwała krajobrazowa. Natomiast co do reklam na elewacjach, pewne restrykcje wprowadzono na poziomie prawa krajowego. Dlatego w niektórych sytuacjach można znaleźć podstawy do interwencji. Pozostaje kwestia egzekucji obowiązujący przepisów - uważa radny Kwarciak.

Co w projekcie uchwały?

W projekcie krakowskiej uchwały krajobrazowej miasto zostało podzielone na trzy strefy krajobrazowe, gdzie obowiązywałyby różne obostrzenia dotyczące umiejscawiania reklam i ogrodzeń. Reklamy (w tym szyldy) będą się mogły znaleźć tylko na parterze budynków, a tylko w ściśle określonych przypadkach dopuszczono możliwość innego umieszczenia ich na elewacji.

Dokładnie określono maksymalną powierzchnię, jaką mogą zająć szyldy - w zależności od strefy od 10 do 25 proc. elewacji frontowej parteru. Pojawił się też zamknięty katalog wolnostojących nośników reklamowych. W ścisłym centrum nie pojawią się tzw. cuby - banery na sześciennych konstrukcjach o wysokości ok. 6 m. Tablice i urządzenia reklamowe istniejące w dniu wejścia w życie uchwały trzeba będzie dostosować do zawartych w niej zasad w ciągu dwóch lat.

Co do ogrodzeń, projekt dopuszcza otaczania nimi domów jednorodzinnych. Zakazane ma być grodzenie bloków i osiedli, z wyjątkiem ogródka przydomowego. Istniejące ogrodzenia będą utrzymane.

Jakie hasła zabezpieczają nas w sieci?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grino

Proszę zajrzeć na ulicę Krakowską 1/3 reklam wisi bez żadnej zgody nawet mieszkańców czy zarządcy!! Najlepsze akcje, to reklamy, które powiesiły firmy na obcych kamienicach(nikogo nie pytając wieszali i dopiero po latach to wyszło, jak niektórzy mieszkańcy zapytali zarządców czy dostają za to kasę).

Czasami zastanawiam się, czy niektórzy ludzie w Krakowie są zdrowi na umyśle, bo zachowują się jak duże dzieci co tupią nogą i uważają się za wyjątkowych. Nie lubię takiego sztucznego zachowania, bo z jednej strony jak to cudownie walczą o "krajobraz", a z drugiej przymykają oko na niszczenie zieleni i wycinanie drzew. Miasto rozwija się dynamicznie, zapotrzebowanie na lokale mieszkalne, usługowe i biurowe bardzo szybko rośnie a budujemy budynki kilku piętrowe. Szlag mnie trafia, jak widzę wycięty las jak w Borku i wybudowanych 10bloczków, 2 piętrowych... poważnie? Zamiast 10 małych budyneczków można wybudować jeden porządny, z garażami podziemnymi i resztę placu pozostawić na park, drzewa i zieleń...

Dla przemyślenia tematu podam statystyki:

- w Katowicach ponad 40% miasta to tereny zielone.

- Londyn według przepisów UE jest lasem :)

- W Krakowie już mniej niż 7% to tereny zielone - PRZERAŻAJĄCE co w tym mieście robimy!!!!!!! AlcerolMital ma zasadzić 70tyś drzew na 70lecie NH projekty obywatelskie mają przywrócić w Krk 9% zieleni do 2021(9% mieliśmy w 2015r. )

s
stan

P. Grażyno, oczy to oni mają tylko rozumu i taktu im brak

G
Grażyna

O, jak zwykle państwo Łodzińscy i ich MEBLE MEEEBLE MEBLE MEEEEBLE!!! na pierwszej stronie... Nie wiem czy ci ludzie nie mają oczu czy co?

Dodaj ogłoszenie