Kraków. Balice mają najwięcej opóźnionych i odwołanych...

  Kraków. Balice mają najwięcej opóźnionych i odwołanych lotów. Drugi miesiąc z rzędu

  Zdjęcie autora materiału
  Grzegorz Skowron

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Kraków. Balice mają najwięcej opóźnionych i odwołanych lotów. Drugi miesiąc z rzędu
  1/6
  przejdź do galerii
  W listopadzie ponad 2,9 proc. odlotów z krakowskiego lotniska było odwołanych lub opóźnionych o ponad 3 godziny. Tak dużych zakłóceń nie odnotowano na żadnym innym polskim lotnisku. To już drugi miesiąc z rzędu, w których Balice otwierają ranking lotnisk z największymi zakłóceniami lotów i do tego jest coraz gorzej. W październiku odwołanych lub opóźnionych było blisko 2,4 proc. odlotów.
  Tak wynika z analiz opracowanych przez spółkę Givt. Pod uwagę brane są opóźnione o ponad 3 godziny i odwołane loty rejsowe startujące z danego kraju, regionu lub lotniska. Na tej podstawie tworzony jest indeks GIVT – jeśli wynosi 10, to oznacza 1 proc. zakłóconych lotów.

  Dla Balic indeks GIVT za listopada wynosi 29,2 co oznacza, że 2,92 proc. rejsów było odwołanych lub opóźnionych. We październiku ten wskaźnik wynosił 23,7, a we wrześniu był o wiele mniejszy, bo wynosił 12,3 proc.

  - Bardzo duży wpływ na ruch lotniczy na największych polskich portach lotniczych miały czynniki atmosferyczne. W listopadzie mgły dały się we znaki zarówno przewoźnikom, jak i obsłudze portów lotniczych – podkreśla Paulina Krogulec z firmy Givt.  Skala opóźnionych lub odwołanych o ponad trzy godziny lotów wzrosła w listopadzie na lotniskach w Modlinie, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie. Największy skok indeksu zanotowały Gdańsk (GIVT Index 23,2, miesięczny wzrost aż o 17 punktów) oraz niedawny lider punktualności „wielkiej siódemki” – Modlin (wskaźnik 12,6, co w porównaniu do październikowego wyniku 2,6 oznacza pogorszenie sytuacji o całe 10 punktów).

  Wysoki wzrost GIVT Indeksu gdańskiego portu to efekt ograniczonego działania systemu ILS w trudnych warunkach pogodowych oraz częstych mgieł – w listopadzie na lotnisku im. Lecha Wałęsy odwołano 26 połączeń.

  Średni wskaźnik dla Polski to 16,5, gdy dla Unii Europejskiej – 9,4. Najbardziej punktualne były samoloty startujące z hiszpańskich lotnisk, GIVT dla tego kraju to 7,3. Dla Niemiec wynosi on 7,9, a dla Włoch – 8.

  GIVT Index obrazuje skalę problemów, z jakimi mierzą się pasażerowie linii lotniczych. Nie jest to tylko kwestia wygody podróżowania, ale także należnych im pieniędzy, ponieważ w niemal wszystkich przypadkach określanych przez ten wskaźnik pasażerom przysługują m.in. odszkodowania finansowe.

  W Polsce co roku uprawnionych do takiej rekompensaty jest około miliona, a w UE aż ok. 25 milionów osób (zakładając, że wszyscy poszkodowani zgłosiliby się po należności, ich kwota wyniosłaby w skali roku 186 mln euro dla pasażerów w Polsce i aż 5 miliardów euro dla pasażerów w Europie).

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  Ile kosztują święta na wyjeździe?


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2018. (Zakończenie głosowania)

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2018. (Zakończenie głosowania)

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!