FLESZ - Jakie auta sprzedają się w Polsce najlepiej?

- Najczęściej do wybrzuszeń szyn dochodzi wiosną, w pierwszych gorących dniach. To moment, w którym najsłabsze odcinki torowisk ulegają takim awariom. Są naprawiane na bieżąco i później do tych wybrzuszeń dochodzi rzadziej - przekonuje Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
Kraków. Komunikacyjny dramat na północy miasta. Krowodrza za...
Przyznają tam, że ul. Kościuszki i Zwierzyniecka są mocno zdegradowane i wymagają przebudowy. - Wszystko to, co teraz robimy tam w ramach bieżącego utrzymania, to tylko prace przejściowe, które mają umożliwić utrzymanie ruchu tramwajowego do momentu przebudowy - dodaje Michał Pyclik.
Przypomina, że ul. Kościuszki miała być już dawno przebudowana, jeszcze przed remontami ulic Królewskiej (prace wykonano tam w latach 2018-2019) i Krakowskiej (2019-2020). - Rozpoczęły się prace projektowe dotyczące przebudowy ulicy Kościuszki i w ich trakcie firma, która przygotowywała dokumentację zbankrutowała. W efekcie trzeba było wyłonić nowego wykonawcę, rozpocząć prace od początku. Wtedy w miejsce remontu ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej wskoczyły prace na ulicy Królewskiej, która została odnowiona - wyjaśnia Michał Pyclik.
Wspomina też, że później ze względów proceduralnych były trudności z opracowaniem projektu przebudowy ul. Kościuszki. - Ostatecznie po wielu problemach formalnych udało się uzyskać dokumentację projektową. Jesteśmy więc w stanie ogłosić przetarg na wykonanie prac niemalże od ręki. Natomiast potrzebne jest finansowanie, a tego zadania nie ma na razie w budżecie. Od tamtego roku czynimy starania, aby to zadanie zostało w nim uwzględnione. Z tego co wiem są pomysły na to, co zrobić, by tak się stało. Myślę, że w przeciągu kilku tygodni będziemy wiedzieli, czy środki się znajdą, a wtedy będziemy mogli ogłaszać przetarg. I realizacja, przynajmniej ulicy Kościuszki, będzie możliwa do końca przyszłego roku - mówi Michał Pyclik.
Projekt przewiduje nie tylko wymianę torowiska z wykorzystaniem nowych technologii, ale też kompleksową przebudowę ul. Kościuszki wraz z pętlą na Salwatorze oraz ul. Zwierzynieckiej. Prace mają objąć chodniki i jezdnie. Nie planuje się tam dużej przebudowy, ma być bardziej jak na ul. Królewskiej, która głównie została odnowiona. Na razie w ZDMK nie podają konkretnej kwoty na sfinansowanie zadania, zwracając uwagę na zmieniające się koszty (m.in. na rynku stali), ale trzeba się liczyć z wydatkiem kilkudziesięciu milionów złotych.
Skąd miasto może znaleźć pieniądze na zadanie? W ZDMK liczą na uwolnienie środków w budżecie w związku z dofinansowaniem inwestycji w ramach przygotowań do igrzysk europejskich w 2023 r. Miasto na ten cel ma uzyskać od rządu 350 mln zł na zadania infrastrukturalne (remonty dróg i torowisk, ale na liście nie uwzględniono przebudowy ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej) oraz 15 mln zł na przedsięwzięcia sportowe.
- W momencie kiedy pojawią się środki dla Krakowa na dofinansowanie zadań związanych z igrzyskami europejskimi, to wtedy w budżecie zwolni się pewna suma pieniędzy, którą można wykorzystać np. na modernizację ulicy Kościuszki - wyjaśnia Michał Pyclik.
Ostatnio prezydent Krakowa Jacek Majchrowski skomentował sytuację dotycząca ul. Kościuszki: - Torowisko aż się samo prosi tam o remont. Chcemy żeby został przeprowadzony na igrzyska. Zobaczymy czy się to uda, bo to jest kwestia dosyć dużej kwoty pieniędzy, ale będziemy próbować.
- Oto najbardziej nieokiełznany park kieszonkowy w Krakowie. Królują w nim... chwasty!
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogrody Sióstr Klarysek. Zobaczcie sami, jak tam pięknie ZDJĘCIA
- Masny Ben w klubie Energy2000, czyli grube balety w przytkowickiej dyskotece
- Trasa Łagiewnicka wygląda na gotową. Kiedy pojedziemy nową drogą?