„Program profilaktyki zachorowań na grypę dla dzieci w wieku 6–60 miesięcy w Gminie Miejskiej Kraków” uzyskał wcześniej pozytywną opinię prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która jest niezbędna, aby realizować taki projekt w mieście.
Szkolenie dla personelu
Ważną częścią programu będą także szkolenia dla personelu medycznego na temat tej choroby oraz jej profilaktyki. Program przewiduje także działania informacyjne skierowane do rodziców o roli szczepień dzieci w profilaktyce chorób zakaźnych, ich skuteczności czy powikłań po grypie.
W najbliższym czasie zostanie przygotowany konkurs ofert w celu wyłonienia realizatorów. Umowy na szczepienie będą podpisane jeszcze w tym roku. Udział w szczepieniach będzie dobrowolny i poprzedzony konsultacją lekarską, podczas której wybierana będzie odpowiednia szczepionka: domięśniowa lub donosowa.
Grypa w liczbach
Według Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku na grypę choruje od 5 do 15 proc. populacji. Zachorowania występują w każdej grupie wiekowej i rocznie mogą obejmować 5–10 proc. dorosłych oraz 20–30 proc. dzieci.
U dzieci między 6 miesiącem a 5 rokiem życia jest największe ryzyko zachorowania na grypę i wystąpienia ciężkich powikłań.
