https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: brak dyżurów okulistycznych w weekendy [INTERWENCJA]

Anna Górska
Jacek Babicz
Tylko cztery godziny trwa sobotni dyżur okulistyczny w przychodni Vadimed przy ul. Fiołkowej w Krakowie, na który mogą się zgłaszać pacjenci z drobnymi urazami oka. To jedyna placówka, która prowadzi taki dyżur dla mieszkańców Krakowa i powiatu krakowskiego. Ustawiają się tu olbrzymie kolejki, ale lekarze i tak nie są w stanie przyjąć wszystkich. Pacjenci domagają się, aby takich dyżurów było więcej, także w dni powszednie. Na razie bez skutku.

Jeżeli coś Cię denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście, daj nam znać! Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" zajmą się problemem! Czekamy też na Twoje opinie, uwagi a także zdjęcia i wideo - pisz e-maila na adres [email protected], dzwoń - tel. 12 6 888 301. Do Twojej dyspozycji jest też profil "Gazety Krakowskiej" na Facebooku.

- Nawet się nie spodziewałem, że w Krakowie jest tak olbrzymi problem z opieką okulistyczną - przyznaje Dominik Jaśkowiec, radny Krakowa (PO). - Żonie coś wyskoczyło na oku. Bolało ją, ale nie wyglądało aż tak groźnie. Trafiliśmy do "Vadimedu". Rozgrywają się tam sceny dantejskie - nie kryje oburzenia Jaśkowiec. Przygotowuje rezolucję, w której zaapeluje do dyrekcji małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie liczby tzw. dyżurów okulistycznych.

Ewa Kucharska, szefowa przychodni "Vadimed", przyznaje rację radnemu. - W Krakowie nasza placówka jako jedyna ma sobotni dyżur okulistyczny. Zapotrzebowanie jest dwa razy większe. Często jest tak, że lekarze ze szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) odsyłają pacjentów właśnie do nas. To świadczy o tym, że dyżury w przychodni są potrzebne.

Jolanta Pulchna, rzeczniczka małopolskiego NFZ, nie zostawia jednak nadziei. Tłumaczy, że formalnie w katalogu świadczeń nie ma takiej usługi, jak "dyżur okulistyczny", za który NFZ mógłby zapłacić placówce.

- Podpisujemy z przychodnią kontrakt na porady okulistyczne, a kwestia dłuższych godzin pracy to sprawa dobrej woli i organizacji pracy placówek - wyjaśnia Pulchna. - Nie możemy zmusić przychodni do otwarcia gabinetów np. nocą lub w dni wolne.

Jolanta Pulchna podkreśla, że w naprawdę groźnych sytuacjach pacjent powinien żądać pomocy w SOR-ze. Przypomina też, że poza "Vadimedem" w dni powszednie do godz. 20 pomoc okulisty można znaleźć w NZOZ przy ul. Galla 24, "Oko-Laser" przy Kamieńskiego 47, "Falck Medycyna" przy ul. Mazowieckiej 4, a do godz. 21 udzielane są porady okulistyczne w "Klinice Krakowskiej" przy Mehoffera 6. Przyjmują tam pacjentów w nagłych przypadkach. W soboty zostaje jednak tylko "Vadimed" albo wizyta w szpitalu.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Zbuntowany jezuita. Przed Natankiem był ksiądz Kiersztyn

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PACJENCI
Jest koniec roku 2016 listopad i nie ma dalej dyżurów okulistycznych w Krakowie dodatkowo nawet zostały zlikwidowane na ul.Fiołkowej były w sobotę od godz. 8.00 - 12-tej rano. Teraz to trzeba szukać po całym Krakowie. Może się jakiś szpital zlituje. Ciekawe kto jest za to odpowiedzialny??????????????????????

Co będzie jak coś się pacjentom poważnego stanie ze wzrokiem. Nie każdy ma siłę jeździć z bolącym okiem po całym Krakowie. Teraz jest gorzej niż kilkanaście lat wcześniej. Na Szpital w Witkowicach można było liczyć a teraz???????????????????????
P
PACJENCI
Jest koniec roku 2016 listopad i nie ma dalej dyżurów okulistycznych w Krakowie dodatkowo nawet zostały zlikwidowane na ul.Fiołkowej były w sobotę od godz. 8.00 - 12-tej rano. Teraz to trzeba szukać po całym Krakowie. Może się jakiś szpital zlituje.. Ciekawe kto jest za to odpowiedzialny??????????????????????
Co będzie jak coś się pacjentom poważnego stanie ze wzrokiem. Nie każdy ma siłę jeździć z bolącym okiem po Krakowie. Teraz jest gorzej niż kilkanaście lat wcześniej. Na Szpital w Witkowicach można było liczyć a teraz???????????????????????
P
PACJENCI
Jest koniec roku 2016 listopad i nie ma dalej dyżurów okulistycznych w Krakowie dodatkowo nawet zostały zlikwidowane na ul.Fiołkowej były w sobotę od godz. 8.00 - 12-tej rano. Teraz to trzeba szukać po całym Krakowie. Może się jakiś szpital zlituje.. Ciekawe kto jest za to odpowiedzialny??????????????????????
Co będzie jak coś się pacjentom poważnego stanie ze wzrokiem. Nie każdy ma siłę jeździć z bolącym okiem po Krakowie. Teraz jest gorzej niż kilkanaście lat wcześniej. Na Szpital w Witkowicach można było liczyć a teraz???????????????????????
K
Krakus
Jeżeli brak naszych okulistów lub okuliści wolą się byczyć niż zarabiać pieniądze to należy temu zaradzić i umożliwić napływ okulistów z biedniejszych krajów. To co się dzieje u nas w Polsce a szczególnie w Krakowie z tą chorą służbą "zdrowia" to jeden wielki skandal.
S
SOR
Do du...y a nie na SOR... ! Wpadła muszka do oczka i od razy na SOR --> Karetka NIE TAXI , SOR NIE PRZYCHODNIA ! ! ! Wypad do przychodni lub lek. rodzinnego !!
o
obserwator
Niedawno uruchomiono za dziesiątki milionów złotych publiczne centrum okulistyczne na Wzgórzach Krzesławickich. Widzieliśmy zdjęcia Kozaka jak wypinał brzuch przy tej okazji. Pomijajac bezsens tej lokalizacji, to właśnie ten szpital powinien przede wszystkim przyjmować pacjentów, także w dni wolne. Ma obowiązek zapewnienia całodobowego dyżuru. Póki co marszałek stworzył za pieniądze podatnika miejsce do prywatnych interesów grupki okulistów.
G
Gość
Radny wystosuje rezolucje w sprawie.... Matko jedyna, w jakich my czasach zyjemy??!!! Czy juz nic nie może byc normalnie zrobione, tak żeby działało? Dopiero jak na radnego trafi??? A "zwykli" obywatele na codzien to co mają pisac i do kogo???
S
Seba
Tak samo zalatwili sprawe z dermatologia w malopolsce. Idz na sor, a tam jest chirurg i domagaj sie zeby ci usunal cos z oka. A on ci powie, ze jest chirugiem, wiec sie na tym nie zna, ale jak chcesz to na twoja oidpowiedzialnosc pogrzebie ci w oku i moze sie uda.

NFZ ma coraz lepsze pomysly.
w
wryty
Brak dyzurow okulistycznych jest wynikiem przemyslanego dzialania rzadu Tuska ktory jest Niemcem i wynika to z faktu abysmy wszyscy oslepli i nie mogli patrzyc i widziec tych wszystkich szachrajstw i zlodziejstwa ktore sie wookol na dzieje za sprawa rudego zlodzieja.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska