https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tunel grozy w Krakowie. Przejście podziemne na ul. Wielickiej w opłakanym stanie. Mieszkańcy alarmują. „Zagrożenie dla zdrowia i życia"

Jolanta Białek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Osypujący się ze stropu gruz, odpadające ze ścian płytki, schody tak wyślizgane, że trudno pokonać je bezpiecznie. – Stan przejścia podziemnego pod ulicą Wielicką na osiedlu Na Kozłówce w Krakowie jest tak zły, że tunel staje się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców – alarmuje w liście do redakcji jeden z mieszkańców dzielnicy Bieżanów-Prokocim. Co na to magistrat? Krakowscy urzędnicy zapewniają, że przejście „jest sukcesywnie remontowane w ramach dostępnych funduszy na bieżące utrzymanie obiektów inżynierskich w mieście”.

Przejście podziemne pod ul. Wielicką w dzielnicy Bieżanów-Prokocim w Krakowie jest bardzo uczęszczane. Prowadzi m.in. do przystanków komunikacji miejskiej, przychodni zdrowia, kościoła, aptek i skupisk sklepów. To miejsce newralgiczne. Każdego dnia korzystają z niego setki, albo nawet tysiące ludzi.

W sprawie kondycji tego przejścia mieszkańcy interweniują od dawna, także w kwestii murów zniszczonych napisami wykonanymi sprayem oraz częstych w tym miejscu libacji alkoholowych. Jednak tak źle jak teraz, nie było nigdy wcześniej.

Kluczowy tunel pod ul. Wielicką w Krakowie – w rozsypce

Obecnie wygląda to tak, jakby konstrukcja przejścia, które wybudowano ponad 30 lat temu, zaczynała się rozpadać. Z sufitu odpadają gruz i całe płaty tynku, a ze ścian - charakterystyczne pomarańczowe płytki, co może świadczy o fatalnym stanie technicznym obiektu. Dodatkowo prowadzące do tunelu schody – bardzo strome, wykonane ze szlifowanego granitu – są ogromnie śliskie, szczególnie podczas opadów deszczu lub niskich temperatur, gdy pokrywa je lód. A w tym przejściu nie ma nawet pochylni, nie mówiąc o windzie czy ruchomych schodach.

- Jako mieszkańcy osiedla Na Kozłowce jesteśmy zdruzgotani i wstrząśnięci obecną kondycją tunelu oraz brakiem stosownych zabezpieczeń. Brak odpowiedniego zabezpieczenia, w tym stosowania czerwono-białej taśmy ostrzegawczej, powoduje, że tunel staje się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Szczególnie niepokojące są potencjalne niebezpieczeństwa dla osób niewidomych korzystających z tego przejścia, które mogłyby ulec zranieniu lub doznać uszczerbku na zdrowiu – pisze mieszkaniec w liście do redakcji.

- W poniedziałek, 31 marca, o godz. 8 dwie panie ze straży miejskiej monitorowały gruz osypujący się z sufitu tunelu. Zaskakujące jest, że funkcjonariuszki te nie były wyposażone w odpowiednie środki ochrony indywidualnej, takie jak kaski, co budzi poważne wątpliwości co do dbałości o bezpieczeństwo pracowników podczas pełnienia obowiązków służbowych – relacjonują nam mieszkańcy.

Problem z tunelem na osiedlu Na Kozłówce trwa od wielu lat

Interwencje mieszkańców, a także miejskich radnych (m.in. w formie interpelacji) w sprawie pogarszającego się stanu kluczowego dla ruchu pieszych – przejścia podziemnego pod ul. Wielicką powtarzają się od ponad dekady. Do tej pory nie udało się jednak wywalczyć nic ponad bieżące remonty tunelu (które, pomagają tylko na krótko, jeśli w ogóle).

W 2019 roku dotychczasowe pozwolenie na budowę dla modernizacji przejścia straciło ważność, co oznacza konieczność aktualizacji projektu budowlanego i ponownego uzyskania wszelkich zezwoleń. Jak się okazuje, wciąż nie udało się przygotować nowej dokumentacji.

- Na rok budżetowy 2025 Zarząd Dróg Miasta Krakowa wnioskował o 3 mln złotych na sporządzenie dokumentacji projektowej oraz kompleksowy remontu przejścia wraz z dostosowaniem go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (100 tys. zł na projekt oraz 2,9 mln na realizację). Ostatecznie ZDMK otrzymał na ten cel 50 tys. zł, z przeznaczeniem na sporządzenie dokumentacji projektowej. W kolejnych latach jednostka będzie wnioskować o przyznanie środków do kompleksowy remont obiektu – przekazała nam Joanna Dubiel z Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Kraków: „Konstrukcja przejścia jest w dobrym stanie technicznym”

UMK zapewnia, że przejście podziemne łączące Kozłówek ze Starym Prokocimiem - pod ulicą Wielicką, przy skrzyżowaniu z ulicami Wlotową i Na Kozłowce - jest sukcesywnie remontowane w ramach dostępnych środków z puli na bieżące utrzymanie obiektów inżynierskich w mieście. Jak informują urzędnicy, kilka dni temu doszło w tunelu „do oberwania części tynku, stanowiącego wykończenie sufitu”.

- Po tym zdarzeniu na miejsce niezwłocznie została wysłana ekipa utrzymaniowa, by usunęła awarię. Tynk odpadł na skutek nie najlepszego stanu izolacji zewnętrznej stropu tunelu. Nie była ona naprawiana czy wymieniana od momentu wybudowania przejścia. W najbliższym czasie zostanie sprawdzony stan tynku na suficie przejścia, pod kątem ewentualnego odspoinowania grożącego oderwaniem od żelbetowej konstrukcji stropu. Należy zaznaczyć, że sama żelbetowa konstrukcja przejścia podziemnego pod ulicą Wielicką na Kozłówku jest w dobrym stanie technicznym, niezagrażającym bezpieczeństwu obiektu. W ramach posiadanych przez ZDMK środków zostaną także poprawione schody oraz naprawione płytki stanowiące wykończenie ścian obiektu – twierdzi Joanna Dubiel.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska