Poradnia alergologiczna w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu już nie rejestruje małych pacjentów na wizyty w tym roku. Wszystkie terminy są zarezerwowane aż do grudnia. Na następny zaś zapisów nie ma. Co robić? - Nie wiem - rozkłada ręce rejestratorka w USD. - W Krakowie są jeszcze tylko dwie poradnie alergologiczne dla dzieci, i tam sytuacja jest identyczna - dodaje.
Podobnie jest z terminami do pulmonologa i neurologa w szpitalu w Prokocimiu dla dzieci ze schorzeniami neurologicznymi, zostały tam jeszcze pojedyncze odległe terminy.
Czytaj także: Kontrola w NFZ: 25 stycznia dowiemy się, czy złamano prawo
Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży przy al. Pokoju. Z 12 poradni finansowanie otrzymało tu tylko pięć. Pozostałe siedem - alergologia, otolaryngologia, endokrynologia, neurologia, pulmonologia, immunologia, dermatologia zostały poza burtą. Specjaliści przyjmują tam więc odpłatnie. Jedna wizyta kosztuje 50 zł.
Paweł Lis, tata 6-letniego Michała, jest zdruzgotany. Chłopczyk ma poważne problemy alergologiczne. Kilka miesięcy czekali na wyznaczoną na styczeń wizytę u specjalisty przy al. Pokoju. - Teraz nie mają kontraktu, więc każą mi płacić. A to nie jest nasza ostatnia wizyta, syn powinien co miesiąc badać się u alergologa - skarży się rodzic.
Nieco lepiej jest w szpitalu w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika. - Najdłużej się czeka w kolejce do alergologa i pulmonologa, nawet 3-5 miesięcy - mówi Paweł Starzak, dyrektor. Dodaje, że na wizytę w poradni immunologicznej czy neurologicznej trzeba czekać 2-3 miesiące. Nie ma także żadnych szans na szybkie zbadanie się w dziecięcej poradni alergologicznej przy Budziszyńskiej w Nowej Hucie.
Konkursy uzupełniające organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia mogą nieco poprawić dostęp do opieki specjalistycznej dla dzieci, ale dyrektorzy placówek nie spodziewają się rewolucji. Marta Stępień, szefowa placówki przy al. Pokoju twierdzi, że nie objęły one neurologii dziecięcej, dermatologii, otolaryngologii, a na te porady jest duże zapotrzebowanie.
Sprawdź, czy twoja przychodnia ma kontrakt z NFZ
NFZ jest innego zdania. - Analizy, jakie wykonaliśmy po zakończeniu kontraktowania usług na ten rok wykazały, że do tych specjalistów dostęp będzie lepszy niż rok temu - twierdzi Jolanta Pulchna, rzecznik NFZ. - Ogłosiliśmy konkursy uzupełniające tam, gdzie dostępność była słabsza czyli na poradnie: alergologii, endokrynologii, okulistyki, reumatologii oraz chorób płuc na terenie Krakowa. W ten sposób szanse na otrzymanie kontraktu ma jeszcze m.in. Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży - dodaje Pulchna.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nastolatek oblał się benzyną i podpalił!