https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Brakuje miejsc w przedszkolach. Zobacz gdzie jest najgorzej

Małgorzata Mrowiec
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Ponad 800 dzieci nie dostało się do przedszkoli, które wybrali dla nich rodzice. Taki jest wynik zakończonego w piątek pierwszego etapu rekrutacji do krakowskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Największe oblężenie przeżywają placówki na Prądniku Białym, Ruczaju, w Swoszowicach i na os. Oświecenia.

W rekrutacji do wychowania przedszkolnego wystartowało 18 tys. 249 dzieci. Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostały wywieszone w piątek o godz. 9. W tym roku oferta samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych obejmowała 18 tys. 54 miejsca (w przedszkolach było ich 17 tys. 213, w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych – 841).

Do wybranych placówek zakwalifikowano 17 tys. 440. Nie dostało się do przedszkoli 809 dzieci. Jak podkreśla Urząd Miasta, wielu rodziców, nie podając drugiego priorytetu przyjęcia, znacząco zmniejszyło swoje szanse w rekrutacji.

- 600 z 809 dzieci, które w pierwszym etapie nie dostały się do wybranych przedszkoli, to te, dla których wskazano tylko jedną lokalizację - mówi Katarzyna Król, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu.

Po zakończeniu rekrutacji elektronicznej pozostało 539 wolnych miejsc. Dodatkowo w przedszkolach publicznych niesamorządowych, czyli działających na takich samych zasadach odpłatności jak samorządowe, nadal 280 miejsc jest wolnych. Oznacza to, że na terenie Krakowa po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji w tanich przedszkolach wolnych pozostaje 819 miejsc.

W ubiegłym roku i w latach wcześniejszych spośród zakwalifikowanych rodzice blisko pół tysiąca dzieci nie podpisali umowy o korzystanie z wychowania przedszkolnego. Na te miejsca w trybie rekrutacji uzupełniającej przyjęto dzieci, które nie dostały się do przedszkoli wskazanych w rekrutacji elektronicznej.

Z wyników pierwszej rekrutacji wynika, że w samorządowych przedszkolach braknąć może 195 miejsc. Urzędnicy jednocześnie zaznaczają, że właściciele niesamorządowych przedszkoli publicznych zadeklarowali możliwość utworzenia od września jeszcze dodatkowych ponad 280 miejsc – w miarę liczby chętnych.

Rekrutacja pokazała, że zapotrzebowanie na miejsca dla przedszkolaków największe jest w takich rejonach Krakowa jak: Prądnik Biały, Ruczaj, Swoszowice, osiedle Oświecenia. - To są obszary, gdzie rozbudowują się nowe bloki i osiedla - stwierdziła wiceprezydent Król.

Najwięcej podań (pierwszego priorytetu) na jedno miejsce złożono w Przedszkolu nr 64 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 (os. Oświecenia 30, Dzielnica XV Mistrzejowice) – 1,77. W Przedszkolu nr 145 (ul. Poronińska 7, Dzielnica X Swoszowice) liczba ta wyniosła 1,52, a w Przedszkolu nr 27 w Zespole Szkół nr 2 (ul. Goszczyńskiego 44, Dzielnica XIII Podgórze) – 1,46.

Przedszkola z największą liczbą niezakwalifikowanych dzieci to: Przedszkole nr 64 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 (os. Oświecenia 30, Dzielnica XV Mistrzejowice), Przedszkole nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (ul. Myśliwska 64, Dzielnica XIII Podgórze) oraz Przedszkole nr 135 (ul. J. Stępnia 1, Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim).

Teraz, od 30 kwietnia do 16 maja, rodzice kandydatów na przedszkolaków będą potwierdzać – w postaci pisemnego oświadczenia – wolę posłania dzieci do placówek, do których zostały zakwalifikowane.

17 maja o godz. 12 na stronie internetowej http://krakow.formico.pl opublikowane zostaną listy przyjętych i nieprzyjętych oraz wykaz wolnych miejsc. W terminie 7 dni od tej daty rodzice mogą składać wnioski do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia, a następnie odwołania od rozstrzygnięcia komisji.

Od 18 do 25 maja przeprowadzona zostanie rekrutacja uzupełniająca – wyłącznie w tradycyjnej (nieelektronicznej) formie.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
a budowy biurowcow
i betonowania Krakowa, miejsca pracy dla calej Polski, Ukrainy i swiata, zgodnie z zlozeniami NWO tworzenia wielkich aglomeracji miejskich, w celu sprawnego zarzadzania zniewolonymi masami.
T
Tomasz
Proponuję się zająć sprawą wakacyjnych dyżurów. W tym roku jedyne przedszkole w Krowodrzy działające w sierpniu to przy Alejkach Grotgera. Ma PIĘĆ wolnych miejsc dla pozostałych dzieci. Za to w lipcu pozostałe żłobki mają dyżur i nie ma problemu z przyjęciem dzieci a pewnie będą nawet luzy.
G
Gość
Kraków nie może bez końca rosnąć, gdyż się dusi a naprawdę w tak przeludnionym mieście rodziny powinny mieć jedno dziecko. Wielodzietność może być dobra na wieś lub do wyludniających się miast (a nie do przeludnionego Krakowa). Także powinien być zakaz osiedlania się na stałe ludności napływowej. Miasto nie może bez końca się rozrastać!!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska