W rekrutacji do wychowania przedszkolnego wystartowało 18 tys. 249 dzieci. Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostały wywieszone w piątek o godz. 9. W tym roku oferta samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych obejmowała 18 tys. 54 miejsca (w przedszkolach było ich 17 tys. 213, w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych – 841).
Do wybranych placówek zakwalifikowano 17 tys. 440. Nie dostało się do przedszkoli 809 dzieci. Jak podkreśla Urząd Miasta, wielu rodziców, nie podając drugiego priorytetu przyjęcia, znacząco zmniejszyło swoje szanse w rekrutacji.
- 600 z 809 dzieci, które w pierwszym etapie nie dostały się do wybranych przedszkoli, to te, dla których wskazano tylko jedną lokalizację - mówi Katarzyna Król, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu.
Po zakończeniu rekrutacji elektronicznej pozostało 539 wolnych miejsc. Dodatkowo w przedszkolach publicznych niesamorządowych, czyli działających na takich samych zasadach odpłatności jak samorządowe, nadal 280 miejsc jest wolnych. Oznacza to, że na terenie Krakowa po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji w tanich przedszkolach wolnych pozostaje 819 miejsc.
W ubiegłym roku i w latach wcześniejszych spośród zakwalifikowanych rodzice blisko pół tysiąca dzieci nie podpisali umowy o korzystanie z wychowania przedszkolnego. Na te miejsca w trybie rekrutacji uzupełniającej przyjęto dzieci, które nie dostały się do przedszkoli wskazanych w rekrutacji elektronicznej.
Z wyników pierwszej rekrutacji wynika, że w samorządowych przedszkolach braknąć może 195 miejsc. Urzędnicy jednocześnie zaznaczają, że właściciele niesamorządowych przedszkoli publicznych zadeklarowali możliwość utworzenia od września jeszcze dodatkowych ponad 280 miejsc – w miarę liczby chętnych.
Rekrutacja pokazała, że zapotrzebowanie na miejsca dla przedszkolaków największe jest w takich rejonach Krakowa jak: Prądnik Biały, Ruczaj, Swoszowice, osiedle Oświecenia. - To są obszary, gdzie rozbudowują się nowe bloki i osiedla - stwierdziła wiceprezydent Król.
Najwięcej podań (pierwszego priorytetu) na jedno miejsce złożono w Przedszkolu nr 64 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 (os. Oświecenia 30, Dzielnica XV Mistrzejowice) – 1,77. W Przedszkolu nr 145 (ul. Poronińska 7, Dzielnica X Swoszowice) liczba ta wyniosła 1,52, a w Przedszkolu nr 27 w Zespole Szkół nr 2 (ul. Goszczyńskiego 44, Dzielnica XIII Podgórze) – 1,46.
Przedszkola z największą liczbą niezakwalifikowanych dzieci to: Przedszkole nr 64 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 (os. Oświecenia 30, Dzielnica XV Mistrzejowice), Przedszkole nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (ul. Myśliwska 64, Dzielnica XIII Podgórze) oraz Przedszkole nr 135 (ul. J. Stępnia 1, Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim).
Teraz, od 30 kwietnia do 16 maja, rodzice kandydatów na przedszkolaków będą potwierdzać – w postaci pisemnego oświadczenia – wolę posłania dzieci do placówek, do których zostały zakwalifikowane.
17 maja o godz. 12 na stronie internetowej http://krakow.formico.pl opublikowane zostaną listy przyjętych i nieprzyjętych oraz wykaz wolnych miejsc. W terminie 7 dni od tej daty rodzice mogą składać wnioski do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia, a następnie odwołania od rozstrzygnięcia komisji.
Od 18 do 25 maja przeprowadzona zostanie rekrutacja uzupełniająca – wyłącznie w tradycyjnej (nieelektronicznej) formie.
Listę 280 wolnych miejsc niesamorządowych przedszkolach publicznych można z kolei obecnie znaleźć na stronie krakow.pl.
ZOBACZ KONIECZNIE: