FLESZ - Zbliża się lipcowa fala upałów

- Jesteśmy bliscy ustalenia treści umowy host city. Podtrzymujemy, że Kraków nie zorganizuje igrzysk bez rządowych gwarancji. Nadal ich nie ma. W umowie ma się jednak znaleźć zapis mówiący o tym, że jeżeli nie będzie rządowych gwarancji finansowych do końca tego roku, to umowa straci swoją ważność - informuje Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.
Zaznacza, że rządowe gwarancje są potrzebne do zrealizowania inwestycji w Krakowie i Małopolsce związanych z organizacją imprezy, ale też do sfinansowania potrzeb (kosztujących wiele milionów euro) wskazywanych przez Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijski (EOC), takich jak licencje, obsługa informatyczna, transport sportowców i działaczy.
Przedstawiciele władz Małopolski wyjaśniali, że rządowe gwarancje będą możliwe po ustaleniu ostatecznej listy dyscyplin sportowych, w jakich ma się odbyć rywalizacja podczas imprezy za dwa lata. Taka lista miała już być gotowa. Kolejny raz przesunięto termin ostatecznego dopięcia tej listy - do końca lipca 2021 roku.
Kraków. Korona upada pod ciężarem 7 milionów długu. Kto urat...
- Planowaliśmy zorganizować zawody w 20 dyscyplinach podstawowych i czterech pokazowych. Większa liczba dyscyplin wiązałaby się z dodatkowymi kosztami - mówi Janusz Kozioł. Zaznacza, że może się natomiast zwiększyć liczba dyscyplin pokazowych, bowiem w takim przypadku koszty organizacyjne ponoszą federacje reprezentujące poszczególne sporty.
Kraków wskazał 9 dyscyplin podstawowych: siatkówkę, rugby siedmioosobowe, koszykówkę 3x3, kajakarstwo slalomowe i sprint, szermierkę, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, pływanie synchroniczne, tenis stołowy oraz dwie pokazowe: MMA amatorów i teqball (połączenie tenisa stołowego i piłki nożnej). Brane jest też pod uwagę dołączenie do krakowskich dyscyplin łucznictwa.
Natomiast Małopolska wskazała następujące dyscypliny: skoki narciarskie na igelicie, gimnastykę sportową, judo lub zapasy, karate, badminton, piłkę ręczną plażową, siatkówka plażową, piłka nożną plażową, wspinaczkę sportową, kolarstwo górskie oraz dyscypliny pokazowe: biegi górskie, kick boxing, electric trial. W przypadku Małopolski brane jest także pod uwagę dołączenie boksu.
Trwają też rozmowy, by igrzyska wzbogaciły się o rywalizację lekkoatletów na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Uzgadnianie ostatecznej treści umowy host city dotyczy m.in. tego, czy Województwo Śląskie dołączy do współorganizatorów imprezy, czy też skończy się na tym, że Chorzów będzie jednym z miast, które udostępnią sportowe areny.
Przypomnijmy, że rolę gospodarza Igrzysk Europejskich w 2023 roku Krakowowi i Małopolsce przyznano w 2019 r. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w EOC. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., a druga cztery lata później w Mińsku.