https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Czterej lekarze pod sąd za błąd lekarski. Pacjentka ciężko chora

Marta Paluch
Fot. Piotr Krzyżanowski
Urolodzy ze szpitala im. Rydygiera w Krakowie odpowiedzą za błąd lekarski, w wyniku którego starsza kobieta ma niewydolność nerek.

Po ponad roku śledztwa, do krakowskiego sądu trafił akt oskarżenia czterech lekarzy z oddziału urologii: Tomasza D., Włodzimierza K., Jacka K. i Lesława M.

Według prokuratury, a ściślej powołanych przez nią biegłych, przez niedopatrzenia medyków 76-letnia pacjentka została narażona na ciężki uszczerbek na zdrowiu. Trafiła do szpitala z dolegliwościami układu moczowego, a wyszła z niego ciężko chora, z przewlekłą niewydolnością nerek.

Kobieta znalazła się w szpitalu w październiku 2009 roku. Wcześniej leczyła się także w gabinetach, w których wymienieni lekarze mieli prywatną praktykę. W szpitalu miała mieć przeprowadzony zabieg regulujący pracę układu moczowego. Po zabiegu, na początku października, została wypisana do domu.

Jednak ciągle skarżyła się na dolegliwości i powracające infekcje. Wracała na kolejne zabiegi do szpitala kilka razy, w międzyczasie też leczyła się w prywatnych gabinetach. Po kilku zabiegach w szpitalu i opiece pozabiegowej (zajmowali się tym czterej oskarżeni lekarze), nie wróciła już jednak do pełnej sprawności.

Potem okazało się, że ma przewlekle niewydolne nerki oraz, co za tym idzie, antybiotykowrażliwość. Od tego czasu pacjentka pozostaje w stałym leczeniu urologicznym, musi przyjmować leki. Po pewnym czasie zdecydowała się zawiadomić prokuraturę. Ta wszczęła śledztwo w 2014 roku.

Śledczy zlecili biegłym sporządzenie opinii z zakresu medycyny. Wynika z niej, że schorzenie kobiety jest skutkiem kilku zaniedbań lekarzy. Po pierwsze, nie usunięto jej na czas sondy moczowodowej, co spowodowało uszkodzenie układu moczowego. Po drugie, nie zlecono, niezbędnych według biegłych, badań.

Sądowi eksperci orzekli też, że wskazane byłoby zastosowanie tzw. PCNL (zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu kamienia bezpośrednio z nerki). Nie wykonano go.

Przesłuchani przez prokuratora czterej lekarze zgodnie jednak orzekli, że nie dopuścili się błędu lekarskiego przy zabiegach i leczeniu pooperacyjnym pacjentki. Odmówili składania wyjaśnień w sprawie (oskarżonym przysługuje takie prawo). To lekarze z wieloletnim doświadczeniem. Wszyscy czterej pracują nadal na oddziale urologii w Szpitalu im. Rydygiera. Za zarzucany im występek grozi grzywna, ograniczenie wolności lub do roku więzienia.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

.
"Przesłuchani przez prokuratora czterej lekarze zgodnie jednak orzekli"

Raczej powinno byc "zeznali" wszak są w roli oskarżonych a nie wydających opinię lub stawiających diagnozę.
e
edo
Moja rodzona siostra tez na podobne schozenia wlasnie w 2005 roku zakonczyla tam zywot.Miala tylko 51 lat. Do dzis nie moge spokojnie o tym mowic, ich experymenty i zaniedbania ja zabily. Karczmarz S.
r
ref
Lista Szanghajska, czyli zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie - została ogłoszona po raz dziesiąty.

Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński utrzymały swoje pozycje w 4. setce.

Najlepszą uczelnią świata w Academic Ranking of World Universities (ARWU) po raz 10. okazał się Uniwersytet Harvarda - wynika z Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata. W pierwszej trójce najlepszych uczelni na świecie - oprócz Uniwersytetu Harvarda - znalazły się dwie inne amerykańskie uczelnie - Uniwersytet Stanforda oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Wśród europejskich szkół wyższych najlepsze okazały się dwie brytyjskie: Cambridge (miejsce 5.) oraz Oxford (miejsce 10.).

Na liście 500 najlepszych uczelni wyższych świata dwa polskie uniwersytety - Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński znalazły się w przedziale pomiędzy 301. a 400. miejscem (w zestawieniu nie są podawane dokładne pozycje w takich zakresach).

W tym przedziale miejsc utrzymują się od początku istnienia rankingu, tylko w 2003 r. UJ znalazł się niżej - w 5. setce.

Na 100 możliwych do zdobycia punktów Uniwersytet Jagielloński dostał w tym roku 10,8, Warszawski - 16,3.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska