Nowy program ochrony środowiska przed hałasem zawiera wytyczne dla zarządców najbardziej ruchliwych dróg i linii kolejowych przebiegających przez nasz region. Będzie obligował przede wszystkim Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP Polskie Linie Kolejowe SA do takiego prowadzenia inwestycji na szlakach komunikacyjnych, by stawały się mniej uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.
Podstawą dla programu są mapy akustyczne, wykonane w zeszłym roku na podstawie prowadzonego przez GDDKiA w 2015 r. Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR). To najważniejsze źródło informacji o ruchu drogowym w Polsce. Podczas prac nad aktualizacją programu (robi się to raz na 5 lat, podobnie jak GPR) przeanalizowano ponad 750 km dróg i prawie 100 km linii kolejowych.
Wnioski nie napawają optymizmem. Przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu występują w Małopolsce wzdłuż dróg o łącznej długości 521,4 km, w tym 482 km zarządzanych przed GDDKiA, a także niemal 40 km linii kolejowych.
Antidotum na to ma być m.in. wybudowanie w regionie ekranów akustycznych na długości niespełna 2 km oraz szlifowanie torów o długości ok. 1,5 km. Przede wszystkim jednak, na odcinkach dróg o łącznej długości ponad 200 km trzeba położyć nawierzchnię o obniżonej hałaśliwości.
– Plan zawiera wytyczne dla zarządców dróg i kolei, które musza zostać uwzględnione podczas planowania przez nich inwestycji. Przygotowano go tak, aby najszybciej rozwiązać problemy w miejscach, gdzie występuje duże natężenie ruchu i mieszka dużo osób – tłumaczy Karolina Laszczak, dyrektor Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.
Zadania o bardzo wysokim i wysokim priorytecie należy wykonać do 2022 r., te o średnim i niski – kolejno do 2025 i 2033 r. Na pierwszy ogień pójdzie ograniczenie hałasu na odcinkach dróg krajowych nr 28 Sucha Beskidzka – Białka, nr 52 Andrychów – Wadowice, nr 7 Miechów – Słomniki oraz nr 44 Oświęcim – Skawina.
Wczoraj w Krakowie samorządowcy spotkali się z twórcą projektu programu Maciejem Hałuchą, dyrektorem ds. ochrony środowiska firmy EKKOM. To element konsultacji społecznych, które urząd prowadzi do 25 stycznia.
Łukasz Rychlewski, naczelnik w Urzędzie Miasta w Olkuszu zwracał m.in. uwagę na obniżenie priorytetu dla przebiegającego przez to miasto odcinka drogi nr 94.
– Zamiast ekranów akustycznych, dostaniemy cichszą nawierzchnię. Choć ekrany nie są idealne, nie wiemy, czy będzie to rozwiązanie satysfakcjonujące – mówi Łukasz Rychlewski.
Uwagi i wnioski do projektu Programu można składać do 25 stycznia br. na adres e-mail: [email protected] lub pisemnie na adres: Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków.
Projekt Programu dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej UMWM w dziale Konsultacje Projektów oraz pod adresem www.powietrze.malopolska.pl/halas, a ponadto jest wyłożony do wglądu w Departamencie Środowiska UMWM, p. 253, ul. Racławicka 56 w Krakowie, w godz. 8:00 – 16:00, od poniedziałku do piątku. Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Zarząd Województwa Małopolskiego.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Koniec świata jest blisko?