Odwołany został przetarg na sprzedaż fortu Bronowice przy ul. Rydla, planowany na 23 stycznia. Miało to być kolejne podejście Agencji Mienia Wojskowego do znalezienia kupca na fort i przyległą do niego zieleń - ok. 3,7 ha oferowane z ceną wywoławczą 9 mln zł. Jak ustaliliśmy, odwołanie przetargu ma związek z planami powiększenia przez gminę obecnego parku Bronowice w sąsiedztwie fortu. Jednak nie o teren, który był wystawiony na przetarg.
Przetarg odwołano z powodu „zmiany sposobu zagospodarowania nieruchomości”. Jak wyjaśnia rzeczniczka AMW, miasto - w odpowiedzi na zapytanie Agencji, jakie ostatecznie ma plany co do zagospodarowania - zgłosiło chęć pozyskania części działek w otoczeniu fortu, od strony ul. Rydla, łącznie ok. 2 ha. Dzięki nabyciu tych gruntów teren obecnie już udostępniony mieszkańcom pod park Bronowice powiększy się dwukrotnie.
Dalsze uzgodnienia i wszczęcie procedury pozyskania gruntów przez gminę będą możliwe po wydzieleniu z tych działek - na wniosek AMW - terenu przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową, wraz z drogą i miejscem pod zieleń (zgodnie z planem miejscowym), o powierzchni ponad 1 ha.
- AMW podjęła działania dotyczące zagwarantowania dodatkowego swobodnego dostępu i dojazdu do fortu z ul. Rydla i jednocześnie zapewnienia, by był widoczny, miał właściwą ekspozycję, co zwiększy atrakcyjność lokalizacji działki przeznaczonej do sprzedaży - przekazuje rzeczniczka AMW Małgorzata Weber.
Magistrat z kolei informuje, że zatwierdzenie nowego podziału geodezyjnego umożliwi mu zlecenie wycen tych terenów położonych w otoczeniu fortu, które są przeznaczone w planie miejscowym pod zieleń urządzoną. Gdy gmina uzyska już te operaty szacunkowe, będzie można uzgadniać z AMW warunki nabycia nieruchomości.
- Po pozyskaniu tych działek Zarząd Zieleni Miejskiej w pierwszej kolejności będzie chciał udostępnić teren mieszkańcom. To będzie wymagało jego uporządkowania i zabezpieczenia tak, aby można z niego korzystać - mówi Aleksandra Mikolaszek z ZZM. - Zagospodarowanie terenu i stworzenie infrastruktury rekreacyjnej to dalsza perspektywa - zaznacza.
Gmina nie chce natomiast - choć apelują o to od dawna mieszkańcy i aktywiści - kupować fortu z bezpośrednio przyległą zielenią. Urzędnicy wskazują na wysokie koszty zakupu, remontu i utrzymania fortu. Od aktywistów zaś można usłyszeć, że gmina nie starała się nawet o pozyskanie nieruchomości za darmo, nie wystąpiła o jej przekazanie do ministra obrony.
- Fortem i przypisanymi do niego działkami (wpisanymi do rejestru zabytków) gmina Kraków nie jest zainteresowana - potwierdza Małgorzata Weber. - Dlatego po uzgodnieniu stosownych służebności gruntowych oraz zaktualizowaniu wartości rynkowej fort Bronowice będzie ponownie wystawiony na przetarg. Kiedy? W IV kwartale tego roku.
Aktywista ze Stowarzyszenia Funkcja Miasto, a teraz też radny Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców) uważa, że także zielony teren z fortem warto pozyskać dla mieszkańców, zwłaszcza że w okolicy nie ma dużego parku. - Skoro przetarg odwołano i zyskujemy czas, podejmiemy wszelkie możliwe kroki w tym celu, m.in. wystąpimy do ministra obrony - deklaruje.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Śmierć Pawła Adamowicza jednoczy kraj, Polacy mówią "Stop Przemocy!"
