Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dlaczego samochód na wodór zjawił się w Krakowie?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Mija 5 lat od wybudowania i oddania spalarni odpadów przy ulicy Giedroycia. Z tej okazji w Krakowie odbywa się konferencja „Odzysk energii z odpadów: energia i efektywność wykorzystania zasobów”, w której można uczestniczyć online. Pojawiła się też atrakcja dla miłośników motoryzacji.

FLESZ - Cyfrowe wsparcie meteorologii

od 16 lat

Podczas spotkania, które odbywa się w salach konferencyjnych Ekospalarni Kraków specjaliści w dziedzinie gospodarki odpadami komunalnymi dyskutują o roli spalarni odpadów w polskich miastach, aspektach technicznych oraz perspektywach rozwoju zakładów termicznego przekształcania odpadów w Polsce, a także omawiają szeroko pojęte zagadnienia związane z gospodarką w obiegu zamkniętym. Debatują także o ważnym zagadnieniu, jakim jest zrównoważony rozwój gospodarki odpadami jako szansa na redukcję gazów cieplarnianych. Podczas konferencji zostaną także omówione doświadczenia inwestorskie oraz eksploatacyjne Ekospalarni Kraków.

Ciekawostką konferencji będzie możliwość obejrzenia jedynego na rynku polskim samochodu z napędem wodorowym – Toyoty Mirai. Jest to samochód elektryczny, który nie wymaga czasochłonnego ładowania baterii. Dzięki ogniwom paliwowym pojazd wytwarza energię potrzebną do zasilania silnika na bieżąco w czasie jazdy. Energia elektryczna powstaje na skutek reakcji chemicznej tlenu z wodorem w ogniwie paliwowym. Jedyną „spaliną” tej reakcji jest woda.

Prezentacja tego pojazdu podczas wydarzenia nie jest przypadkowa. – Krakowski Holding Komunalny (spółka miejska nadzorjąca spalarnię odpadów) jest zainteresowany wytwarzaniem „zielonego” wodoru w oparciu o energię pochodzącą z odpadów komunalnych. Wytworzony wodór w ramach szerokiego wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym byłby wykorzystany między innymi jako napęd do autobusów komunikacji miejskiej oraz do samochodów specjalistycznych, np. śmieciarek - dodaje prezes KHK Tadeusz Trzmiel.

Warto dodać, że w 2021 roku KHKdołączył do Europejskiego Sojuszu Wodorowego, inicjatywy Komisji Europejskiej, której celem jest przyspieszenie do roku 2030 działań na rzecz produkcji i wykorzystania wodoru jako paliwa produkowanego z wykorzystaniem technologii niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska