Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: dramat bezpańskich psów

Anna Agaciak
Andrzej Banaś
Krakowskie schronisko, które opustoszało po majowej ewakuacji, znowu pęka w szwach. W obiekcie posiadającym 360 miejsc, jest już 476 psów i 60 kotów. Jeśli dojdzie kolejne 20-40 zwierząt mogą zacząć się zagryzać...

Jak by tego było mało wolontariusze Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami alarmują, że spada liczba adopcji, a rośnie liczba podań o pomoc w wykarmieniu zwierząt czy ich leczeniu. - To kilkaset zgłoszeń miesięcznie - załamuje ręce Barbara Grzywacz, p.o. kierownika KTOZ. - To trzy razy więcej niż dwa lata temu. Usiłujemy ratować każde zwierzę, ale sytuacja się to coraz trudniejsza, bo nasze konto świeci pustkami.

Czytaj także:**Okradli kościół pod Krakowem i zakatowali psa?**

- Może zamiast trzymać stare, schorowane zwierzęta w azylach, lepiej im ulżyć i po prostu uśpić? - zaczynają się zastanawiać niektóre osoby odwiedzające krakowskie schronisko. Czy nad przepełniającym się azylem zawiśnie więc groźba eutanazji?

Temat ten w Polsce budzi ogromne emocje. 9 marca w Polityce ukazał się artykuł "Pieskie życie, pieska śmierć" poruszający tę kwestię. Dr. Maciej Onyszkiewicz, który pod koniec lat 90.tych z fundacją Animals prowadził schronisko na Paluchu mówi w nim, że dopuszczając eutanazję szybko można się doczekać określenia holocaustu. Doktor przeżył to na własnej skórze. Gdy przejmował schronisko , trafiało do niego rocznie około 5 tys. psów, z czego 2 tys. usypiano. Animalsi nie ukrywali, że psy stare, chore, nierokujące do adopcji usypiają. Zrobiła się afera zakończona procesem sądowym. Wygrało schronisko.

Andrzej Jaworski, kierownik krakowskiego azylu dr Onyszkiewicza nie potępia. Dodaje jednak, że Kraków jeszcze nad sytuacją panuje. - Usypiamy tylko te zwierzęta, które są bardzo ciężko chore - wyjaśnia. - W 2010 roku takich przypadków mieliśmy 114. Niestety, przez brak odpowiedzialności wielu krakowian, psy mnożą się w sposób niekontrolowany. Do azylu trafiają całe mioty. W przepełnionym schronisku trudno izolować agresywne osobniki i chronić słabsze. Łatwo też roznoszą się choroby.

Wolontariusze KTOZ starają się pomóc. Często na własny koszt zabierają słabsze psy do hoteli dla zwierząt. KTOZ prosi więc o wsparcie. Datki można wpłacać na konto 80 1500 1487 1214 8000 9036 0000 lub w siedzibie KTOZ przy ul. Floriańskiej 53 wt 9.00 - 17.00, pn, śr-pt 9.00 -15.00

Zwierzakom pomożesz przekazując 1 proc. podatku KRS 44704

Co myślisz o usypianiu starych, schorowanych psów w azylach? Czy eutanazja zwierząt jest najlepszym wyjściem?

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kraków: pijany woźnica zabrał życie
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska