https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie pół tysiąca zwierząt w schronisku w Krakowie. Trwa zimowa zbiórka darów dla kotów i psów. Co z akcją „Mrozy”?

Jolanta Białek
W schronisku dla bezdomnych zwierząt w Krakowie mieszka obecnie prawie 500 zwierząt: ok. 200 psów i ok. 280 kotów. W mieście trwa zimowa zbiórka darów dla podopiecznych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami
W schronisku dla bezdomnych zwierząt w Krakowie mieszka obecnie prawie 500 zwierząt: ok. 200 psów i ok. 280 kotów. W mieście trwa zimowa zbiórka darów dla podopiecznych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami materiały KTOZ
W Krakowie trwa zimowa zbiórka dla schroniska dla zwierząt przy ul. Rybnej. W ramach akcji prowadzonej przez Centrum Kultury Podgórza dary dla psów i kotów można przynosić do 20 punktów w mieście. - Zbliża się prawdziwa zima, trudny czas dla wszystkich schronisk. Obecnie nasze schronisko zamieszkuje prawie 500 zwierząt. Pół tysiąca wyczekujących na swoją szansę najwspanialszych istot. Każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby czuły się kochane i zaopiekowane. Będziemy wdzięczni za wszelkie wsparcie – apeluje o udział w akcji Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Krakowska akcji „Mrozy” – domy tymczasowe dla psów. Co dalej z projektem?

Na dziś większość podpieczonych krakowskiego schroniska stanowią koty, natomiast psów przebywa tam ok. 200, z czego ok. 30 - czworonogi trudne, agresywne, które nie nadają się do mieszkania z innymi zwierzętami - w boksach zewnętrznych.

Akcja „Mrozy”, podczas której KTOZ prosi krakowian o domy tymczasowe dla psów mieszkających w schronisku, by zrobić w budynku miejsce - na czas mroźnej aury - dla zwierzęta przebywających na co dzień w boksach zewnętrznych, odbywa się od kilku dobrych lat. Jednak minionej zimy, w styczniu 2024 roku, krakowianie odpowiedzieli na apel tak tłumnie, że akcję zakończono po trzech dniach, bo wydano wszystkie zwierzaki (prawie 130) nadające się do adopcji.

Co ważne gros tych psów (ok. 100) nie wróciła już do schroniska, bo ich opiekunowie zdecydowali się dać im domy już na stałe. O poprzedniej krakowskiej akcji „Mrozy” pisały media w całym kraju. Jednak nie zawsze pozytywnie, pojawiły się też opinie, że takie akcje szkodzą zwierzakom, że je stresują, powodują traumę (gdy muszą wrócić do schroniska) .

- Jednak plusów z tej akcji jest o wiele więcej niż minusów, więc nie mamy zamiaru rezygnować z projektu. To, czy tej zimy odbędzie się akcja „Mrozy” zależy wyłącznie od warunków pogodowych. Śledzimy prognozy na bieżąco i jeśli będzie sygnał, że nadchodzą niskie temperatury i opady śniegu – tak jak w poprzednich latach poprosimy krakowian o domy tymczasowe dla psów. Natomiast nie planujemy takiej akcji w przypadku kotów, bo choć jest ich w schronisku obecnie bardzo dużo, mamy dla nich także nowy, ciepły i przytulny pawilon (otwarty w 2021 roku - red.), gdzie zmieści się ich ok. 100 – powiedziała nam Joanna Repel z Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Zimowa zbiórka dla zwierząt w 20 miejscach Krakowa. Co jest potrzebne?

Taką zimową akcję pomocową Centrum Kultury Podgórza organizuje już po raz siódmy. Zbiórka przedmiotów i artykułów dla bezdomnych zwierząt potrwa do 20 grudnia, natomiast finał projektu zaplanowano na poniedziałek 23 grudnia. Przedstawiciele CKP wybiorą się wtedy z wizytą do schroniska przy ul. Rybnej, by przekazać KTOZ wszystkie zebrane dla czworonogów prezenty.

Potrzebne są m.in. koce, ręczniki oraz poszewki na pościel, którymi będzie można wyścielić tymczasowe legowiska dla zwierzaków lub wykorzystać przy ich osuszaniu po kąpieli. Można przynosić też zabawki dla czworonogów oraz smycze i kagańce, które przydadzą się w czasie spacerów. A dla najmłodszych psów i kotów potrzebujących dużo ciepła cennym podarunkiem będą termofory.

Przekazywane rzeczy nie muszą być nowe. Mogą być używane, ale muszą być czyste i w dobrym stanie.

- Prosimy natomiast, by nie przynosić kołder, poduszek, materacy. Psy z pewnością by je przegryzły, co skończyłoby się nie tylko dużym bałaganem, ale również poważnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia czworonogów, które połknęłyby pierze lub kawałki gąbki. Podobnie rzecz ma się z ubraniami – nie będą się nadawały na posłanie, a utylizacja niepotrzebnych tekstyliów będzie generowała dodatkowe koszty dla schroniska. Czworonogi ucieszą się natomiast z gotowych, miękkich legowisk – zaznaczają organizatorzy zbiórki.

Z kolei Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami apeluje, by pomagać rozsądnie. Wynika to z tego, że do schroniska trafiają w ramach zbiórki przykładowo także: ubrania dla ludzi, buty, inhalatory dla dzieci, przeterminowane lekarstwa, materace, kołdry z pierzem, czy banery, które tej plac owce do niczego się nie przydadzą, za to „generują bardzo duże koszty utylizacji i ogrom pracy przy segregacji”.

Czytaj także

Pod szyldem „Zimowej zbiórki dla zwierząt” gromadzona jest również karma mokra i sucha, przede wszystkim dla kotów, której najbardziej schronisku najbardziej brakuje.

- Prosimy by wybierać karmę lepszej jakości – o wysokiej zawartości mięsa i innych składników ważnych dla zdrowia psów i kotów. Lepiej więc zdecydować się na mniejsze opakowanie karmy o dobrym składzie - z wysoką zawartością mięsa, bez zbóż - niż większą ilość takiej, która nie będzie miała dużej wartości odżywczej. Wielu podopiecznych KTOZ to zwierzęta chore lub po wypadkach, dlatego niezwykle cenna będzie również karma specjalistyczna, dla czworonogów zmagających się z problemami układu pokarmowego (lekkostrawna, typu gastrointestinal i sensitive) oraz w okresie rekonwalescencji (typu recovery i convalescence) – wyliczają organizatorzy projektu.

Schronisko dla zwierząt w Krakowie można wesprzeć także finansowo

Wykaz miejsc, gdzie można przynosić dary dla zwierzaków jest dostępny na www.krakow.pl. Natomiast KTOZ uruchomiło także zbiórkę finansową na pomagam.pl (link: https://pomagam.pl/r8tmka).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska