WIDEO: Trzy Szybkie
Nagroda NCN jest przyznawana od 2013 roku i trafia w ręce wyróżniających się naukowców, którzy nie ukończyli jeszcze 40. roku życia. W tym roku w gronie zwycięzców znalazło się dwóch przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego. W naukach ścisłych i technicznych nagrodę otrzymał dr hab. Dawid Pinkowicz z Wydziału Chemii UJ, który został wyróżniony za zaprojektowanie nowatorskich multifunkcjonalnych magnesów molekularnych oraz nanomagnesów kwantowych.
- Uważam, że zajmuję się tym, co w chemii najlepsze, czyli projektowaniem i konstrukcją nowych cząsteczek i układów supramolekularnych. Lubię o sobie myśleć, że jestem architektem świata molekularnego. Nie ograniczają mnie tradycyjne podziały na chemię czy fizykę, chemię organiczną czy nieorganiczną. Liczę na to, że takie podejście pozwoli mi ujarzmić świat nano i być może doprowadzi do małej naukowej rewolucji – mówi dr hab. Pinkowicz.
Laureatem w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce został z kolei prof. UJ dr hab. Michał Wierzchoń z Wydziału Filozoficznego UJ. Jury doceniło jego interdyscyplinarne badania nad świadomością, łączące w kreatywny sposób podejścia badawcze z zakresu filozofii, psychologii poznawczej, kognitywistyki oraz neuronauki.
- Badania świadomości pozwalają lepiej zrozumieć, jak doświadczamy świat. Wśród wielu teorii pojawiają się i takie, które postulują, że dla świadomości kluczowe jest uprzednie doświadczenie, indywidualna historia. W swoich pracach zazwyczaj staram się przekonywać, że to nie ona jest dla świadomości najważniejsza. Dziś jednak, patrząc na swoją drogę naukową, myślę, że ta teoria dobrze opisuje doświadczenie bycia nagrodzonym. Czuję się zaszczycony, ale myślę też o swojej naukowej drodze i o osobach, które na niej spotkałem. Myślę o moich mistrzach i o współpracownikach z którymi prowadziłem i prowadzę badania, ale też spieram się, dyskutując o naturze świadomości. To dzięki tym dyskusjom lepiej rozumiem to, co badamy. I dzięki nim wciąż wiem, że przed nami dalsze fascynujące wyzwania. To nasza wspólna nagroda - przekonuje laureat.
Oprócz naukowców UJ Nagrodę NCN odebrał również dr Roman Szczęsny z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Dr Szczęsny został wyróżniony w zakresie nauk o życiu za odkrycie mechanizmu degradacji mitochondrialnego RNA w komórkach ludzkich.
W tej edycji Nagrody Narodowego Centrum Nauki do zgłaszania kandydatów uprawnionych było 530 osób. Nominowali oni 51 naukowców, a ostatecznego wyboru laureatów dokonało jury złożone z przedstawicieli NCN i jej fundatorów. W tym roku nagrody pieniężne w wysokości 50 tys. zł ufundowali: Grupa Adamed, Fundacja KGHM Polska Miedź oraz firma Astor.
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
