Wówczas teren był zabudowany gmachami klasztornymi, szpitalnymi i kościelnymi duchaków. W XVIII wieku mieścił się tu szpital dla umysłowo chorych.
W 1891 r., mimo protestów miłośników historii i zabytków krakowskich z Janem Matejką na czele, budynki zostały rozebrane, by zrobić miejsce pod gmach Teatru Miejskiego. Kamień węgielny pod gmach wmurowano 2 czerwca 1891 roku, otwarcie nastąpiło w dniu 16 października 1893 roku. Budynek dzisiejszego Teatru Słowackiego zaprojektował Jan Zawiejski.
Przed gmachem ustawiono popiersie Aleksandra Fredry, który był patronem teatru, aż do 1908 roku, kiedy patronem instytucji został Juliusz Słowacki.
W roku 1904 narodził się, niezrealizowany ostatecznie, pomysł wybudowania na placu św. Ducha ratusza. W 500 lecie bitwy pod Grunwaldem na placu stanął drewniany pawilon, w którym prezentowano trójwymiarowe przedstawienie bitwy. Pierwotnie to właśnie tu miał stanąć pomnik grunwaldzki.
Od 1929 r. do drugiej połowy lat 50. XX wieku na placu św. Ducha, obok Domu pod Krzyżem, funkcjonował dworzec autobusowy, przeniesiony w 1956 roku na ul. Pawią.
W roku 1933 tuż obok, w Domu pod Krzyżem, powstał awangardowy teatr Cricot.
Plac w sąsiedztwie Teatru Słowackiego na ponad sześć dekad stał się parkingiem. W 2020 roku zamieniono to miejsce na zieleniec.
FLESZ - Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

- Oto najbardziej nieokiełznany park kieszonkowy w Krakowie. Królują w nim... chwasty!
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogrody Sióstr Klarysek. Zobaczcie sami, jak tam pięknie ZDJĘCIA
- Masny Ben w klubie Energy2000, czyli grube balety w przytkowickiej dyskotece
- Trasa Łagiewnicka wygląda na gotową. Kiedy pojedziemy nową drogą?