https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Galeria Bunkier Sztuki zaprasza na wirtualną wystawę prac wideo - "Cracoviana"

Paweł Gzyl
Kadr z filmu Cecylii Malik i Piotra Pawlusa "6 rzek" z 2012 roku
Kadr z filmu Cecylii Malik i Piotra Pawlusa "6 rzek" z 2012 roku Materiały prasowe
Na najnowszej wystawie Bunkra Sztuki, która zostanie udostępniona na stronie internetowej galerii 15 maja w ramach "Wirtualnej Nocy Muzeów", galeria zaprezentuje filmy wideo tematycznie związane z Krakowem. Wystawa obejmie prace polskich i zagranicznych artystów.

FLESZ - Krew ozdrowieńców może uratować innych

- Narracja wystawy poprowadzi jej widzów przez miasto, pokazując jego rozległą panoramę: społeczeństwo, architekturę, naturę, historię, estetykę. Ekspozycja stanowić będzie alternatywną formę spaceru po mieście śladami miejsc, zdarzeń i osób, które stały się inspiracją dla artystów - zapowiada Anna Martynowska, specjalistka ds. promocji z Bunkra Sztuki.

Łukasz Skąpski bada opinie mieszkańców powojennych krakowskich osiedli na temat życia w lokalnej społeczności. Krzysztof Wodiczko oddaje głos osobom, które doświadczyły różnego rodzaju traum, i konfrontuje zgromadzoną na płycie Rynku publiczność z bolesnymi historiami. Leopold Kessler eksperymentuje w przestrzeni publicznej Nowej Huty i obserwuje turystów okiem ukrytej kamery. Kolektyw Rafani spaceruje po centrum miasta i wykonuje banalne czynności stanowiące ukrytą część performansu.

Z kolei krakowskie peryferia subtelnie eksploruje Cecylia Malik, przepływając łódką sześć rzek, by pokazać piękno natury, ale i jej dramatyczne zanieczyszczenie będące wynikiem działań człowieka. Olof Olsson, zainspirowany znajdującym się w katedrze wawelskiej dzwonem Zygmunt, snuje opowieść o krakowskim zabytku. Karolina Kowalska tworzy kolaż ze scen ekranizacji dramatu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Duet Young-Hae Chang Heavy Industries poematem wizualnym w niekonwencjonalny sposób upamiętnia miasto.

- Wystawa ukaże Kraków jako miejsce o rozmaitym krajobrazie i potencjale, a nie tylko wielki ośrodek turystyczny. Prace odnoszą się do miasta widzianego z perspektywy mieszkańców, ale i przybywających do niego artystów spoza kraju, dla których Kraków staje się strefą twórczego eksperymentu - podsumowuje Anna Martynowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska