FLESZ - Zaćmienie Księżyca, meteory i planety: jesienna obserwacja nieba

Budynek dawnej Zbrojowni wraz z otaczającą go działką został zakupiony w 2016 roku przez miasto od Agencji Mienia Wojskowego, dawniej mieściły się w nim warsztaty artyleryjskie, stanowiące część kompleksu Twierdzy Kraków. Nowy budynek MuFo to ponad 3 tys. m2 powierzchni użytkowej. W głównej siedzibie muzeum mieści się wystawa główna i sala wystaw czasowych, pomieszczenia biurowe i administracyjne, ale także kawiarnia, księgarnia, sale konferencyjne i edukacyjne i ogólnodostępna biblioteka z pokaźnymi zbiorami poświęconymi fotografii.
- Kładliśmy bardzo duży nacisk na to, żeby sam obiekt, jak i oferta kulturalna, którą będziemy realizować, spełniały wszystkie wymogi dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. A także, żeby wszystkie rozwiązania projektowe były ekologiczne i przyjazne środowisku
– wyjaśniła Adrianna Gębala-Pietras, zastępca dyrektora Muzeum Fotografii w Krakowie.
Całkowity koszt adaptacji zabytkowego budynku na centrum wystawienniczo–edukacyjne wyniósł blisko 36 mln zł, z czego niemal 29 mln wyłożyło miasto. Za stworzenie projektu budowlanego i wykonawczego na podstawie koncepcji prof. Pabicha odpowiadał Zespół Projektowy Kontrapunkt (dziś pod nazwą LEM Studio Architektoniczne), od jesieni 2017 r. pracami kierowała arch. Ewa Dobrucka.
- Dziś Muzeum Fotografii stanowi jedność poprzez trzy oddziały: główną siedzibę MuFo, Mufo Józefitów i Muzfo Strzelców. Ci, którzy nie wierzyli w 2016 roku, ze to się uda, niech teraz przyjdą i własną ręką dotkną. - mówił Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie. - Niestety nie udało nam się przygotować na weekend otwarcia wystawy stałej „Co robi zdjęcie”. W przyszłym roku będziemy obchodzili jubileusz 35-lecia utworzenia naszej instytucji, to będzie ona najważniejszym wydarzeniem, którym zainaugurujemy jubileuszowy rok.
- Dzięki MuFo, z jego pięknym ogrodem, przyjaznymi przestrzeniami i otwartością na najważniejsze impulsy nowoczesności, dzięki bliskości UEK-u i Muzeum Armii Krajowej ta dzielnica zyskuje ważne miejsce społecznego rezonowania – dodał Robert Piaskowski.
Na otwarcie w nowej siedzibie MuFo na zwiedzających czeka wystawa „Tu zaszła zmiana” opowiadająca o różnych postawach współczesnych artystów wobec fotografii, podsumowująca dwie dekady polskiej fotografii artystycznej.
– Wystawę „Tu zaszła zmiana” można traktować jako rodzaj kalejdoskopu pokazującego artystyczne reakcje i komentarze do kluczowych zjawisk współczesności. A jednocześnie pozwala zadawać pytania o przyszłość: Jaka będzie rzeczywistość po post-rzeczywistości? Czy jest coś dalej niż post? Artyści i artystki biorący udział w wystawie nie udzielają wyczerpujących odpowiedzi na te pytania, dzielą się jedynie swoimi przeczuciami
– wyjaśnia Monika Kozień, kuratorka wystawy.
Na wystawie znalazły się prace Bogusława Bachorczyka, Kuby Dąbrowskiego, Mikołaja Długosza, Alicji Dobruckiej, Jana Dziaczkowskiego, Weroniki Gęsickiej, Maurycego Gomulickiego, Nicolasa Grospierre, Zuzanny Janin, Roberta Kuśmirowskiego, Kobasa Laksy, Normana Leto, Szymona Rogińskiego, Tomasza Saciłowskiego, Andrzeja Tobisa, Bartosza Wajera, Wojciecha Wilczyka niemal w całości z kolekcja MuFo.
- Czy pamiętasz te potrawy z PRL-u? Zupa „nic” i inne słodkie wspomnienia z dzieciństwa
- 12 świadczeń i benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko
- Friz kupił dom za 7 milionów złotych w Krakowie! Zobaczcie wnętrza [ZDJĘCIA]
- Oto 6 prostych sposobów, by nie marnować jedzenia i kupować taniej
- Tyle zapłacisz za Abonament RTV 2022 - stawki. Zobacz, jakie będą opłaty
- Trasa Łagiewnicka: prace w tunelach i na drogach. Wielkie zmiany na Zakopiańskiej