https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Gmina chce wiedzieć jak i gdzie się przemieszczamy. UMK ogłosił przetarg na badania ruchu

Ewa Wacławowicz
Wojciech Matusik
Realizowane podróże i stanowisko dotyczące rozwoju systemu transportowego w Krakowie. Między innymi o te kwestie zapyta ankieter mieszkańców Krakowa i okolic w ramach planowanych "Kompleksowych badań ruchu w Krakowskim Obszarze Metropolitarnym 2022". Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wykonawcę przedsięwzięcia.

9 września miasto ogłosiło przetarg w sprawie przeprowadzenia „Kompleksowych badań ruchu w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym 2022”. Celem badań, które mogłyby zostać zrealizowane w listopadzie i na początku grudnia, jest poznanie aktualnych zachowań komunikacyjnych mieszkańców. Ostatni raz w Krakowie badania na tak szeroką skalę przeprowadzono w 2013 r.

Uzasadniając zasadność wykonania badań ruchu, urzędnicy przytaczają argumenty mówiące o dynamicznym rozwoju zabudowy mieszkaniowej w ciągu ostatnich 10 lat, budowie nowych odcinków dróg w regionie czy pandemii, która "przyczyniła się do istotnych zmian w naszym stylu życia" w tym m.in. zmniejszenia liczby odbywanych podróży. Badania przyjmą formę ankiety.

- Badanie ankietowe polega na wizycie ankietera w gospodarstwie domowym i zebraniu informacji na temat podróży wykonanych w dniu poprzednim. Ponadto zgodnie z zakresem mieszkańcy zostaną także zapytani o swoje preferencje związane z dalszym kierunkiem rozwoju systemu transportowego Krakowa. Więcej informacji zostanie przekazanych po rozstrzygnięciu przetargu - tłumaczą urzędnicy

Przebadanych zostanie 10 tys. gospodarstw domowych, z czego 6 tys. w Krakowie, a pozostałe 4 tys. na terenie 35 gmin okalających miasto.

- Dane pozyskane w trakcie ankietowania mieszkańców będą stanowić nieocenione źródło informacji dla miasta do planowania rozwoju i realizacji bieżących zadań związanych z zarządzaniem systemem transportowym miasta - dodaje magistrat

Za realizację badań odpowiedzialny jest Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa.

Dlaczego tak dużo kobiet nie pracuje?

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska