https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Innowacyjny zabieg w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Lekarze wszczepili kardiowerter 9-letniemu dziecku

Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Andrzej Banas / Polskapresse
Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu przeprowadzili zabieg wszczepienia 9-letniemu pacjentowi kardiowertera-defibrylatora, czyli aparatu, który wykrywa zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca i potrafi wznowić pracę zatrzymanego serca. To prawdopodobnie najmłodsze dziecko na świecie z takim urządzeniem w piersi.

WIDEO: Barometr Bartusia

Trwający blisko dwie godziny zabieg przeprowadził zespół krakowskich lekarzy w składzie: prof. Marek Jastrzębski, prof. Joachim Winter, dr Maciej Pitak, dr Tomasz Langie i tech. Beata Bombała. Z uwagi na to, że tego typu aparaty wszczepia się głównie osobom dorosłym, wykonano go zmodyfikowaną techniką opracowaną oryginalnie przez prof. Wintera. Dzięki temu z tego rodzaju pomocy mógł skorzystać także mały pacjent.

9-letni Michał jest genetycznie obciążony kardiomiopatią przerostową. Od momentu zdiagnozowania choroby przebywał pod opieką kardiologów ze szpitala w Prokocimiu, w którym przeszedł wiele badań. Gdy ich wyniki zaczęły wskazywać, że ryzyko zgonu jest bardzo wysokie, zakwalifikowano chłopca do zabiegu wszczepienia kardiowertera-defibrylatora. Koszt operacji - ok. 90 tys. zł - pokrył Narodowy Fundusz Zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE: Mniej łóżek dla małych pacjentów w szpitalu w Prokocimiu

Kardiowerter-defibrylator jest zasilany baterią. Aparat wszczepia się podskórnie bez naruszenia naczyń i mięśnia sercowego. Dzięki temu późniejsza wymiana baterii, po 6-8 latach od przeprowadzenia zabiegu, jest mało inwazyjna, a aparat jest praktycznie niewidoczny, co pozwala na niemal normalne funkcjonowanie.

9-letni Michał to prawdopodobnie najmłodszy pacjent na świecie z takim urządzeniem. Wcześniej prokocimscy specjaliści kardiowertery wszczepili także 13-latce i 17-latce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

a może Q dziecko ma uczulenie na gluten i zaburzenia rytmu serca?

T
Tata Antosia

Niesamowici SPECJALIŚCI z Prokocimia. Pozdrowienia dla prof. Kołcza.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska