Wystawa przedstawia wysiłek zbrojny Armii Krajowej w 1944 r., w związku z realizacją planu „Burza” - najważniejszego i największego przedsięwzięcia militarnego oraz politycznego Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej.
Celem realizowanego planu było odzyskanie przez Polskę niepodległości, poprzez udział militarny w decydującej fazie wypierania Niemców z okupowanego kraju oraz ustanowienie suwerennej władzy w imieniu Rządu RP, uprzedzając w ten sposób wrogie wobec Polski zamiary Związku Sowieckiego i komunistów realizujących jego interesy.
Jak przypomina IPN, największą bitwą Polskiego Państwa Podziemnego było Powstanie Warszawskie – jednocześnie największe tego rodzaju wydarzenie w całej okupowanej Europie. Kilkadziesiąt lokalnych powstań w ramach akcji „Burza” miało miejsce na terenach Polski od Kresów Wschodnich aż po linię Wisły.
Uczestnicy „Burzy” w heroiczny sposób dali wyraz woli walki o wolną i niepodległą Ojczyznę – Polskę o nieskrępowanych możliwościach odbudowy i rozwoju gospodarczego, społecznego oraz politycznego.
Wszystkie te elementy znajdują odbicie w prezentowanej wystawie „Burza. Armia Krajowa w 1944 roku”. Jej autorem jest dr Teodor Gąsiorowski, pracownik oddziału IPN w Krakowie, konsultacja naukowa wystawy - Kazimierz Krajewski, projekt graficzny - Marta Drabik.
Wystawę można odwiedzać już od wtorku, w godzinach od 9 do 16 w siedzibie krakowskiego "Przystanku Historia" przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).
ZOBACZ KONIECZNIE:
FLESZ: Powstanie Warszawskie w liczbach
Źródło: vivi24
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!