Kraków. Jest porozumienie w sprawie igrzysk europejskich. Umowę podpiszą w Sukiennicach

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Umowa w sprawie organizacji igrzysk europejskich ma zostać podpisana w Sukiennicach.
Umowa w sprawie organizacji igrzysk europejskich ma zostać podpisana w Sukiennicach.
Udostępnij:
Wygląda na to, że władze Krakowa w końcu doszły do porozumienia ze wszystkimi i prezydent Jacek Majchrowski będzie mógł podpisać główną umowę (tzw. host city) dotyczącą organizacji sportowej imprezy w 2023 r. To wydarzenie planowane jest na wtorek 17 maja.

FLESZ - Jakie są realne szanse zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą

- Podpisanie umowy planowane jest na wtorek w Sukiennicach - informuje Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

W niedzielę (15 maja) przy okazji meczu Garbarnia Kraków organizuje piknik, podczas którego ma przedstawić plany rozwoju klubowych obiektów sportowych i rekreacyjnych w sąsiedztwie Wilgi.

Kraków. Garbarnia zaprasza mieszkańców na piknik z prezentac...

Umowa host city ma być zawarta między Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich (EOC) a organizatorami igrzysk, czyli Krakowem i Małopolską. To już na to ostatni dzwonek, bowiem igrzyska zaplanowano na przełomie czerwca i lipca 2023 r. Pozostał już więc niecały rok na przeprowadzenie niezbędnych prac, m.in. modernizację stadionu Wisły, na którym mają się odbyć ceremonie otwarcia i zamknięcia imprezy.

Przypomnijmy, że decyzję o przyznaniu igrzysk Krakowowi i Małopolsce (to była jedyna kandydatura) podjęto w czerwcu 2019 r. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczał, że Kraków zorganizuje imprezę, ale nie na koszt mieszkańców, a więc pod warunkiem rządowych dotacji na inwestycję.

Ostatecznie w I kwartale tego roku zapadły uzgodnienia między rządem a Krakowem. Ustalono, że z budżetu centralnego przekazane zostanie dla Krakowa 350 mln zł na inwestycje infrastrukturalne (remonty dróg i torowisk) oraz 150 mln zł na zadania sportowe.

24 lutego rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Władze Krakowa zabiegały więc, by w umowie host city znalazł się zapis umożliwiający rezygnacje z imprezy bez obciążeń finansowych w przypadku zagrożenia wojennego na granicy polsko-ukraińskiej i zwiększonego napływu uchodźców.

W negocjacjach dotyczących umowy chodziło także o zapisy, które nie obciążałyby finansowo Krakowa w związku z organizacją w ramach igrzysk zawodów lekkoatletycznych w Chorzowie i strzelectwa we Wrocławiu.

W ramach igrzysk w Krakowie ma się odbyć rywalizacja w kajakarstwie klasycznym i górskim, pięcioboju nowoczesnym, koszykówce 3x3, rugby 7, tenisie stołowym, teqballu (połączenie piłki nożnej i tenisa stołowego), szermierce, gimnastyce (3 konkurencje). W Zakopanem zaplanowano kolarstwo (BMX freestyle), skoki narciarskie na igelicie, boks; w Krynicy-Zdroju: kolarstwo (MTB), judo, karate, kickboxing, muay thai, biegi górskie; w Tarnowie: badminton, siatkówkę plażową (również Kraków), piłkę ręczną plażową, piłkę nożną plażową, wspinaczkę sportową.

Funkcjonuje już spółka Igrzyska Europejskie 2023 powołana przez Województwo Małopolskie w celu przygotowania i realizacji przedsięwzięć związanych z organizacją igrzysk. Spółka rozstrzygnęła zamówienia dotyczące zaprojektowania logo imprezy za prawie 107 tys. zł (może zostać zaprezentowane podczas podpisania umowy host city) oraz na opracowanie koncepcji strony internetowej za 78,5 tys. zł.

To dopiero początek wydatków związanych z organizacją sportowego wydarzenia. Przypomnijmy, że w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski raporcie koszty związane z organizacją igrzysk oszacowano na 366 925 000 zł (z wyłączeniem wydatków związanych z organizacją zawodów lekkoatletycznych, które zaplanowano na Stadionie Śląskim w Chorzowie). Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na sygnał telewizyjny - 60 mln zł; bezpieczeństwo - 38,5 mln zł; ceremonię otwarcia igrzysk - 15,2 mln zł; branding, dekoracje - 15 mln zł; promocję krajową i międzynarodową - 11 mln zł; ceremonię zamknięcia igrzysk - 10 mln zł; oficjalne ubrania - 8,5 mln zł; obsługę centrum prasowego, centrum radiowotelewizyjnego, dziennikarzy - 7 mln zł; produkcję wydawnictw, gadżetów, pakietów powitalnych - 3,25 mln zł; eventy promujące igrzyska - 2,5 mln zł; udział w imprezach międzynarodowych/lobbing - 1,3 mln zł; skomponowanie, wykonanie, nagranie przeboju igrzysk - 600 tys. zł; projekt i produkcję znicza olimpijskiego - 150 tys. zł; maskotki olimpijskie - 150 tys. zł.

W Urzędzie Marszałkowskim zwracają uwagę, że trzeba też patrzeć na zyski. Wyliczają, że dzięki ekwiwalentowi promocyjnemu (szacowany na ok. 250 mln zł) i inwestycjom związanym z igrzyskami w sumie do regionu trafi 1,6 mld zł. Mają być też wpływy z transmisji telewizyjnych (będą znane po sprzedaniu praw do transmisji) i od sponsorów, a także ze sprzedaży biletów (ok. 5 mln zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie