FLESZ - Nowe przepisy prawa ruchu drogowego
Jubileusz w Muzeum Manggha będzie muzyczną odyseją przez pięć dekad pracy twórczej Jorgosa Skoliasa. Na program koncertu złoży się pięć występów Jorgosa Skoliasa w duetach: z Radosławem Nowakowskim (kongista kultowego zespołu Osjan), puzonistą Bronisławem Dużym (z duetu Skolias & Duży), pianistą Piotrem Rachoniem, akordeonistą Jarosławem Besterem (z Bester Quartet) i synem - Antonisem Skoliasem (perkusja, duet Kolos. Całość zakończy wspólny jam muzyków.
Rodzice Jorgosa Skoliasa należeli do społeczności greckich uchodźców politycznych w Polsce. Ich syn przyszedł na świat w 1950 roku w Zgorzelcu. Wychowany w wielonarodowym środowisku kulturowym, zawodową karierę zaczynał w jazz-rockowej formacji Krzak i grającym psychodeliczną wersję muzyki etno zespole Osjan. W latach 1988-1991 był wokalistą formacji Young Power – jednej z kluczowych formacji polskiego młodego jazzu końca lat 80.
Pracował sesyjnie przy wielu produkcjach filmowych i teatralnych, w późniejszych latach współpracował m.in. z Tie Break (płyta z poezjami Ks. Twardowskiego), Kapelą ze Wsi Warszawa, Dżemem, Voo Voo, Basspace, Audiofeeling, a także z Tomaszem Stańko, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Leszkiem Cichońskim, Krzysztofem Knittlem, Joachimem Menclem, Mr Krimem, Pawłem Kaczmarczykiem, Jarosławem Śmietaną i Arturem Dutkiewiczem.
Jorgos Skolias obdarzony jest wieloskalowym głosem. Jako jeden z nielicznych na świecie opanował syberyjską technikę śpiewu alikwotowego (harmonicznego), pozwalającą na równoległe prowadzenie do trzech głosów równocześnie. W ciągu mijających w tym roku 50 lat kariery twórczej jego głos został zarejestrowany na ponad 70 płytach – z okazji swoich 70 urodzin zagra jubileuszowy koncert z bliskimi sobie muzycznymi przyjaciółmi. Transmisja na żywo na profilu Jorgos Skolias Music na Facebooku i platformie VOD Play Kraków.
