W 2024 roku Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego świętuje 60-lecie otwarcia swoich murów dla zwiedzających. Pierwsi goście, oprowadzani także przez samego twórcę tego muzeum i pomysłodawcę jego aranżacji - Karola Estreichera młodszego - mogli zwiedzić ekspozycję muzealną 6 maja 1964 roku. Na rok jubileuszu przygotowało wiele form upamiętnienia tego wydarzenia.
Muzeum UJ zalicza się do grupy muzeów uczelnianych. Misją takich muzeów jest upowszechnianie wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, popularyzacja dziedzictwa akademickiego oraz udostępnianie zbiorów - zarówno społeczności akademickiej, jak i szerszej publiczności. Powołane w 1947 roku Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jednym z najstarszych i największych wśród tego typu jednostek w Polsce.
- Rok jubileuszowy Muzeum pragnie celebrować poprzez szereg wydarzeń związanych przede wszystkim z osobą Karola Estreichera, ale także za pośrednictwem inicjatyw badawczych i popularyzatorskich z zakresu ochrony dziedzictwa akademickiego - mówi dr Joanna Ślaga, zastępczyni dyrektora Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W ramach jubileuszu planowane są m.in. wystawy. Jedna z nich ma być poświęcona twórcy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorowi historii sztuki UJ, postaci nietuzinkowej w krajobrazie powojennego Krakowa, wizjonerowi, rewindykatorowi dzieł sztuki zagrabionych w czasie II wojnie światowej, niekiedy nazywanego "Panem na Collegium Maius" ze względu na swój olbrzymi autorytet i często niekonwencjonalne metody działania.
- Kolejna wystawa, o wymownym tytule "I na co Paniom to wszystko? O kobietach na Uniwersytecie Jagiellońskim", zaplanowana na jesień, związana jest z kolei z przypadającą również w 2024 roku 130. rocznicą dopuszczenia kobiet do studiowania na najstarszej polskiej uczelni - zdradza dr Ślaga.
Z okazji swojego jubileuszu muzeum planuje także dodatkowe wydarzenia o charakterze naukowym, popularyzatorskim, artystycznym i edukacyjnym. Skierowane one będą zarówno do krakowian, jak i społeczności akademickiej. Odbędą się m.in. sesje naukowe poświęcone interpretacji i roli dziedzictwa akademickiego dla rozwoju miasta i regionu, możliwości wykorzystania zasobów dziedzictwa uczelni w edukacji i popularyzacji nauki, jak również znaczenia jednostek takich jak muzea uczelniane w promowaniu dziedzictwa i ochronie dóbr kultury w czasie wojny i kryzysów.
Program Roku Jubileuszowego Muzeum UJ będzie realizować we współpracy z innymi jednostkami UJ oraz partnerami zewnętrznymi: Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Małopolskim Instytutem Kultury, Międzynarodowym Ośrodkiem Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu, Stowarzyszeniem Muzeów Uczelnianych i Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Przełomowa terapia genowa, chłopiec zaczął słyszeć!
