Kamienica z 1. połowy XX wieku zamieniana jest w butikowy hotel Garamond Boutique Hotel Tribute Portfolio należący do marki Marriott. Budynek stoi na rogu ul. św. Marka i Plant, naprzeciwko budynku Szkoły Podstawowej nr 1. Nowy czterogwiazdkowy hotel będzie też bezpośrednim sąsiadem innego, istniejącego już hotelu butikowego przy św. Marka 35.
Inwestorem tego przedsięwzięcia jest spółka Portfel Inwestycyjny Hotele - ta sama, która stoi za otwartym niedawno przy Błoniach hotelem AC Hotel by Marriott (o tym obiekcie przy al. 3 Maja kilka lat temu było głośno, gdy pierwotnie powstawał jako aparthotel, czyli hotel, który ma wielu właścicieli).
Przedstawiciele inwestora wskazują, że budynek przy św. Marka 37 swego czasu został zakupiony przez Michalinę i Mariana Dąbrowskich, a więc należał do założyciela wydawnictwa Ilustrowany Kuryer Codzienny, największego magnata prasowego w Polsce międzywojennej. Wystrój wnętrz hotelu będzie nawiązywał do tej postaci (podobnie jak nazwa hotelu - Garamond - zaczerpnięta od nazwy czcionki używanej przez IKC), jak też generalnie do dwudziestolecia międzywojennego. "Każdy szczegół we wnętrzach dopasowany będzie do panującego w tamtych czasach nurtu Art Deco z elementami modernizmu" - opisuje inwestor.
Głównym architektem przebudowy kamienicy przy św. Marka 37 na hotel jest Piotr Lewicki z krakowskiego Biura Projektów Lewicki Łatak, a za projekt wnętrz odpowiada - również krakowska - pracownia Fobia Design.
Nowy hotel będzie miał 53 pokoje, a w nich w sumie 106 miejsc. W obiekcie w ramach przebudowy wymieniono wszystkie stropy, więźbę dachową i pokrycie dachu. Ten hotel nie będzie miał podziemnego parkingu. Wykonano natomiast podbicie fundamentów i pogłębiono piwnice, żeby urządzić w nich restaurację.
- W obiekcie trwają teraz prace wykończeniowe i pomału zaczyna się jego wyposażanie - przekazała nam Agnieszka Dąbrowska, prezes PI Apartamenty&Hotele, spółki operatorskiej, która odpowiada za uruchomienie i zarządzanie Garamond Boutique Hotel by Tribute Portfolio. Otwarcie nowego hotelu planowane jest w połowie przyszłego roku.
Jak podkreśla inwestor, adaptacja obiektu odbywa się zgodnie z wytycznymi i pod nadzorem konserwatora zabytków. W budynku m.in. zostaną odnowione i mają mieć uzupełnione ubytki oryginalne schody z lastriko, z czasu powstania kamienicy.
Inwestycja przy św. Marka jest kolejnym przykładem najczęstszej w ostatnich latach metamorfozy - zmiany funkcji obiektów na Starym Mieście. Zabytkowe gmachy, budynki użyteczności publicznej, pałace i kamienice mieszkalne w sercu Krakowa hurtowo zmieniają się w hotele, podczas gdy wynoszą się z centrum instytucje (opuszczają i sprzedają dotychczasowe siedziby np. banki czy uczelnie) oraz wyludnia się ono.
Pandemia sprawiła wprawdzie, że większość inwestycji w branży hotelowej została przerwana w ubiegłym roku. Jednak po początkowym ich przystopowaniu, hotelowy boom powrócił. - Po pierwszym szoku inwestorzy polscy i zagraniczni wrócili na rynek i notujemy cały czas transakcje zakupu kamienic, z których zdecydowana większość będzie docelowo przeznaczona pod hotele i hostele, zostały sprzedane z pozwoleniem na budowę hotelu - mówił nam w czerwcu br. analityk rynku nieruchomości Krzysztof Bartuś z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.
Tajemnicza kamienica kiedyś zasłaniała Wawel. Czym była i dl...
- Co można kupić w sklepie EKIPY? Złoty łańcuszek za 1700 zł, bluzy i gadżety
- Luksusowe dzielnice w Krakowie. Życie tutaj może kosztować fortunę
- Wojsko sprzedaje atrakcyjne nieruchomości w Małopolsce. Zobacz, co oferuje AMW
- Suknia z orłem szokuje na Miss Supranational MEMY Internautów też
- Rząd szykuje nas na czwartą falę. Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej
- Jak zadbać o ładny zapach w domu? 12 sposobów, aby w mieszkaniu pięknie pachniało
FLESZ - Po co nam Polski Ład?
