Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kamieniołom, w którym kręcono sceny do "Listy Schindlera", doczeka się rewitalizacji

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Miejsce, w którym kręcono sceny do filmu „Lista Schindlera”, w końcu ma się doczekać rewitalizacji. Zarząd województwa przyznał gminie ponad 30 mln złotych dofinansowania.

Zarząd województwa małopolskiego zdecydował, że przyzna gminie dofinansowanie na kompleksową rewitalizację kamieniołomu Libana. Chodzi o nieco ponad 31,5 mln zł! Jak poinformowali miejscy urzędnicy, w najbliższym czasie zostaną przygotowane dokumenty, które są niezbędne do podpisania umów w tej sprawie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2022 roku mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego parku o powierzchni blisko 20 hektarów. Dziś nie mogą wejść do kamieniołomu, gdyż nie ma tam odpowiednich zabezpieczeń.

Znajdujący się w Podgórzu Liban to szczególne miejsce na mapie Krakowa - z wielu względów - które od lat niszczeje. Przede wszystkim jest kojarzone z karnym obozem pracy dla Polaków, który był zlokalizowany w kamieniołomie w latach 1942-1944.

W tym miejscu kręcone były również sceny do filmu Stevena Spielberga. Chodzi konkretnie o „Listę Schindlera”, opowiadającą historię przedsiębiorcy, który podczas II wojny światowej uratował przed pobytem w obozach koncentracyjnych 1100 Żydów.

Jak informuje Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, cała inwestycja będzie kosztować ok. 49 mln zł. - W trybie pilnym, w ciągu miesiąca, musimy wygospodarować brakującą kwotę, która będzie rozłożona na ten rok i kolejne lata - przekonuje Kempf.

Dodaje, że aby miasto mogło skorzystać z dofinansowania, inwestycja musi być zrealizowana do końca 2021 roku. - Myślę, że prace w terenie rozpoczną się w przyszłym roku - zapowiada Kempf. Podczas rewitalizacji kamieniołomu urzędnicy muszą pogodzić wiele kwestii, aby sprostać wymaganiom ekologów, mieszkańców, ale również by uszanować historię tego wyjątkowego miejsca. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w kamieniołomie w trakcie okupacji niemieckiej znajdował się obóz pracy.

Dlatego ZZM chce podkreślić historyczny charakter tego miejsca. Remontowi zostanie poddany m.in. budynek Sztygarówki, który po modernizacji ma się stać bazą infrastruktury dla odwiedzających to miejsce i spełniać funkcje wystawiennicze, edukacyjne oraz gastronomiczne. Rekonstrukcji ma doczekać się również witraż, który znajdował się nad ołtarzem przy mogile.

Z drugiej strony teren ma mieć również charakter rekreacyjny, aby można było przyjechać tam na rowerze, wypić kawę. Planowane jest również stworzenie 140 m ścianki wspinaczkowej oraz ścianki do wspinaczki wewnętrznej w budynku Starej Kuźni, w której siedzibę ma mieć Krakowski Związek Alpinistyczny.

Ale urzędnicy chcą również, aby częściowo kamieniołom zachował dziki charakter w tych miejscach, gdzie zadomowiła się przyroda. „Park będzie miał charakter rekreacyjno-sportowy, jednak mająca powstać tam infrastruktura sportowa nie będzie miała „agresywnego” charakteru” - podkreślają w ZZM.

Łącznie zarząd województwa małopolskiego przyznał gminie nieco ponad 62,1 mln złotych. Na liście projektów, które spełniły kryteria, są jeszcze dwie inne miejskie inwestycje. Chodzi o rewitalizację Fortu 52A „Łapianka” oraz zabytkowego hangaru przy ulicy Stella-Sawickiego.

Koniec gorszego jedzenia. Żywność w Polsce jak na Zachodzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska