https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kaplica św. Małgorzaty potrzebuje remontu

Małgorzata Mrowiec
Fot.Adam Wojnar/Polskapresse
W tym roku powstanie projekt i wkrótce będzie mógł ruszyć generalny remont, na jaki czeka wyjątkowy drewniany zabytek Krakowa - kaplica św. św. Małgorzaty i Judyty na Salwatorze.

Ta drewniana kaplica, stojąca przy ulicy św. Bronisławy, pochodzi z XVII wieku. Wcześniej ogień strawił jej poprzedniczki: pierwotną (1587) i kolejną (1604 r.). Barokowa kaplica jest zbudowana na planie ośmiokąta. Jej kopułę z latarnią pokrywa gont.

Między innymi pokrycie gontowe kaplicy wymaga teraz wymiany, bo już przecieka. Trzeba również zabezpieczyć przed penetracją wilgoci od strony podmurówki drewniane ściany i drzwi wejściowe, wymienić zbutwiałe elementy. Musi zostać zmodernizowana i dostosowana do dzisiejszych standardów instalacja gaśnicza, alarmowa, monitoring.

- Co ciekawe, kaplica jeszcze stosunkowo do niedawna była własnością Skarbu Państwa, stała na gruncie państwowym. I w związku z tym była intensywnie remontowana w okresie PRL-u, w przeciwieństwie do wielu kościołów krakowskich, gdzie władze komunistyczne nie wspierały remontów - mówi Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Komisja SKOZK właśnie przyjrzała się stanowi kaplicy, a w spotkaniu wziął też udział m.in. inżynier, który prowadził prace w zabytku w latach 60. i 70. XX wieku, a teraz zrelacjonował, jak wcześniej remontowano i konserwowano kaplicę.

Kaplica św. Małgorzaty obecnie jest własnością parafii Najświętszego Salwatora. Zwróciła się ona ostatnio do SKOZK w sprawie ewentualnego sfinansowania projektu remontu, w tym niezbędnej nowoczesnej instalacji. Remont byłby realizowany w następnych latach przeprowadzić remont.

Przypomnijmy, że parafia ta ma też inny, poważny problem - kamienny romański portal w wejściu do kościoła norbertanek jest w bardzo złym stanie. Podmaka i kruszy się. Ostatnio okazało się, że odpowiada za to woda z solą - może z solenia zimą ulicy lub terenu przyklasztornego. Trwa ustalanie, jak dokładnie ratować portal.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sss
Koszt budowy biurowca to ponad 60 mln - mieli? Mieli. A teraz nie mają?
h
henrk
Kościelna Komisja Majątkowa ograbiła Kraków na tyle , że bez problemów starczy na remonty kościelnych przybytków kultu religijnego. Skoro to własność prywatna Kościoła więc niech o nią zadbają, a nie jak zwykle żebraczą łapę do podatników wyciągają. SKOZK niech się zajmie świeckimi przybytkami dziedzictwa narodowego. Niech rozbiorą tą budę i przeniosą do jakiego skansenu ukazującego warunki życia, ciemnoty wyzysku ludzi żyjących w czasach gdy wybudowano tą kaplicę.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska