Kiermasz św. Józefa, podobnie jak inne tego typu wydarzenia, które są organizowane przez IMAGO Centrum Sztuki Ludowej, koncentruje się głównie na prezentacji rękodzieła i rzemiosła artystycznego.
- Współpracujemy z tradycyjnymi rzemieślnikami i rękodzielnikami, którzy kultywują techniki wytwórcze, przekazywane z pokolenia na pokolenie - mówią organizatorzy kiermaszu św. Józefa.
Na stoiskach można kupić tradycyjne zabawki, wyroby kowalskie, wycinankę łowicką, różnego rodzaju hafty oraz wyroby wykonane i ozdobione za pomocą tradycyjnych technik koronkarskich. Jest też ceramika bolesławiecka, autorska odzież, rzemieślnicze wyroby kaletnicze, a także artystyczna biżuteria.
***
W 1714 r. krakowscy radni wybrali na głównego patrona miasta św. Józefa wierząc, że pomoże mu podnieść się z upadku m.in. po tym, jak wyludniło się z powodu epidemii dżumy. Rok później papież Klemens XI zatwierdził dekret Kongregacji Obrzędów w sprawie zawierzenia miasta świętemu Józefowi.
Obraz, przed którym radni zawierzyli Kraków św. Józefowi, odbierał kiedyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele karmelitów bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie obraz znajduje się w bocznym ołtarzu kościoła karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej 18.
- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
